Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2018, sygn. 0112-KDIL4.4012.246.2018.2.JSK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.246.2018.2.JSK
Niepodleganie opodatkowaniu czynności wykupu samochodu osobowego na cele prywatne po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego oraz niepodleganie opodatkowaniu jego przyszłej sprzedaży.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2018 r. (data wpływu 25 maja 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 czerwca 2018 r. (data wpływu 15 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności wykupu samochodu osobowego na cele prywatne po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego oraz niepodlegania opodatkowaniu jego przyszłej sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności wykupu samochodu osobowego na cele prywatne po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego oraz niepodlegania opodatkowaniu jego przyszłej sprzedaży. Wniosek uzupełniono w dniu 12 czerwca 2018 r. o dodatkową opłatę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W roku 2015 Zainteresowany zawarł umowę leasingu operacyjnego dotyczącą samochodu osobowego, wykorzystywanego do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od rat leasingowych Wnioskodawca odliczał 50% VAT jako podatek naliczony, natomiast kwota netto, powiększona o nieodliczone 50% VAT, zaliczana była w ciężar kosztów.
W tym roku umowa leasingu zostanie zakończona. W warunkach umowy zawarta jest opcja wykupu samochodu. Zainteresowany zamierza z niej skorzystać i wykupić leasingowany uprzednio pojazd, ale już nie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz na użytek własny (prywatny). Samochód nie zostałby więc wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jego nabycie nie będzie stanowiło kosztu uzyskania przychodów. Jako, że zakup samochodu nie będzie związany z działalnością opodatkowaną, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej wykup. Być może w przyszłości Zainteresowany dokona sprzedaży tego samochodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right