Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2018, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.34.2018.1.MSI, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.34.2018.1.MSI
w zakresie skutków podatkowych przeniesienia nieruchomości z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do ich majątków osobistych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku z 25 kwietnia 2018 r. (data wpływu 30 kwietnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przeniesienia nieruchomości z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do ich majątków osobistych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przeniesienia nieruchomości z majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej do ich majątków osobistych.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
P. M.,
- Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
D. M., A. P. i M. Sz.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca P. M. i pozostali Zainteresowani D. M. i A. P. są wspólnikami spółki cywilnej. Łącznie spółka liczy trzech wspólników. Do majątku wspólnego wspólników spółki należy nieruchomość. Wspólnicy są uprawnieni do równego udziału w zyskach. Wspólnicy planują zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego, na podstawie której nieruchomość zostanie przekazana z majątku wspólnego wspólników objętego umową spółki cywilnej do ich majątku odrębnego, przy czym poszczególni wspólnicy nabędą udział ułamkowy w nieruchomości, odpowiadający ich udziałowi w zyskach spółki cywilnej. Wybór powyższej formy prawnej przeniesienia nieruchomości z majątku wspólnego wspólników do ich majątku odrębnego podyktowany jest brakiem innej formy prawnej bez rozwiązywania umowy spółki cywilnej. Jednakże w przedstawionym przypadku planowana czynność będzie się sprowadzać w praktyce do przesunięcia majątkowego pomiędzy masą majątkową stanowiącą majątek objęty wspólnością łączną a masą majątkową stanowiącą odrębny (osobisty) majątek Wnioskodawcy i pozostałych Zainteresowanych wspólników spółki cywilnej. Żaden ze wspólników nie zamierza zbywać swojego udziału w nieruchomości po jego nabyciu w drodze darowizny. Umowa spółki cywilnej będzie kontynuowana. Niniejszy wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego zaistniałego po dniu 1 maja 2018 r. Akt notarialny będzie sporządzony przed notariuszem M. S., będącą również zainteresowaną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right