Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2018, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.97.2018.2.WR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.97.2018.2.WR
Możliwość odzyskania podatku VAT w związku z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie unikatowych górskich ekosystemów leśnych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2018 r. (data wpływu 11 kwietnia 2018 r.), uzupełnionego pismem z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 5 czerwca 2018 r.) oraz pismem z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 7 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie i zachowanie unikatowych górskich ekosystemów leśnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2018 r. wpłynął wyżej wymieniony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z wydatkami ponoszonymi na utrzymanie i zachowanie unikatowych górskich ekosystemów leśnych.
Powyższy wniosek został uzupełniony pismami z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 5 czerwca 2018 r.) oraz pismem z dnia 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 7 czerwca 2018 r.)
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.
[] Park Narodowy realizuje zadania statutowe wynikające z przyznanego statutu oraz zadania wynikające z ustawy o ochronie przyrody. Jest płatnikiem podatku Vat, który prowadzi zarówno sprzedaż opodatkowaną (sprzedaż drewna, biletów wstępu) jak i nie opodatkowaną. Wszystkie zadania ujęte są w zadaniach ochronnych ustalonych przez Ministra Środowiska dla [] Parku Narodowego z dnia 19 stycznia 2016 r. Działania te wynikają również z Ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. oraz [], złożonego w Ministerstwie Środowiska, na okres najbliższych 20 lat. Celem ochrony przyrody jest zachowanie unikatowych górskich ekosystemów z ich naturalną różnorodnością biologiczną, z kształtującymi je naturalnymi procesami przyrodniczymi oraz przywracanie właściwego stanu zniekształconym siedliskom przyrodniczym, siedliskom roślin, zwierząt i grzybów, zachowanie walorów krajobrazowych i kulturowych, a także kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody. W zakresie ochrony nieleśnych ekosystemów lądowych jest to odtwarzanie i utrzymanie półnaturalnych zbiorowisk łąkowych i zwiększanie ich różnorodności biologicznej, w tym właściwego stanu siedlisk przyrodniczych. Ponadto wspieranie tradycyjnych form gospodarowania na obszarze Parku i jego otuliny - gospodarka pasterska. W ramach realizacji ochrony ekosystemów leśnych jest zachowanie unikatowych lasów dolnoreglowych, przebudowa drzewostanu poprzez sukcesywne wprowadzanie jodły i buka. Realizując zadania związane z ochroną lasu Park prowadzi odłowy kornika drukarza i rytownika pospolitego do pułapek feromonowych w celu prowadzenia analiz które mają dać odpowiedź co do tempa przebiegu zamierania drzewostanów świerkowych. Równocześnie prowadząc nowe nasadzenia sadzonek jodły i buka konieczne jest ich zabezpieczanie przed zgryzaniem przez jelenie i sarny za pomocą repelentów oraz wykonywanie nowych i konserwacja i naprawa starych ogrodzeń. Wprowadzając nową roślinność do istniejących luk i przerzedzeń przez sadzenie lub podsiewy jodły i buka prowadzi się równocześnie regulacje składu gatunkowego poprzez wczesne i późne czyszczenia i regulacje w uprawach poprzez usuwanie sadzonek w miejscach najbardziej zagęszczonych, niszczeniu chwastów na uprawach oraz hodowle materiału sadzeniowego na otwartej przestrzeni tj. szkółce. Zadania realizowane w ramach ochrony i hodowli lasu będą finansowane ze środków [] oraz przychodów własnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right