Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.06.2018, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.177.2018.1.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.177.2018.1.ŁS

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą pracownikom socjalnym oraz asystentom rodziny zwrotu kosztów przejazdu w formie ryczałtu za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych w jazdach lokalnych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2018 r. (data wpływu 18 kwietnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą pracownikom socjalnym oraz asystentom rodziny zwrotu kosztów przejazdu w formie ryczałtu za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych w jazdach lokalnych jest:

  1. nieprawidłowe ­ w części odnoszącej się do asystenta rodziny,
  2. prawidłowe w części dotyczącej pracowników socjalnych.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą pracownikom socjalnym oraz asystentom rodziny zwrotu kosztów przejazdu w formie ryczałtu za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych w jazdach lokalnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zatrudnia pracownika na stanowisku asystent rodziny, któremu wypłacany jest miesięczny ryczałt za używanie do celów służbowych samochodu niebędącego własnością pracodawcy. Zgodnie z art. 14 i art. 15 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej do zakresu obowiązków asystenta rodziny należy między innymi świadczenie pomocy rodzinie w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego, opieki nad dziećmi, gospodarowania budżetem domowym, załatwiania spraw urzędowych. Jest to praca w środowisku, do której wykonywania niezbędny jest samochód. Terenem pracy asystenta jest teren całego miasta D. w którym mieszkają rodziny objęte pomocą asystenta. Do miejsc zamieszkania rodzin asystent dojeżdża własnym samochodem. Nie są to wyjazdy w ramach delegacji ­ podróży służbowych w rozumieniu Kodeksu pracy. W tym celu została podpisana umowa o używanie przez pracownika do celów służbowych samochodu prywatnego, zgodnie z którą limit miesięczny kilometrów wynosi 100 km, a stawka za jeden kilometr 0,60 zł ­ miesięczna kwota ryczałtu wynosi 60 zł. W mieście nie ma komunikacji miejskiej. Taka sama sytuacja dotyczy pracowników socjalnych z tą różnicą, że z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej wynika, że z tytułu dojazdu do miejsca wykonywania czynności związanych z przeprowadzaniem wywiadów środowiskowych i świadczenia pracy socjalnej, jeżeli pracodawca nie może zapewnić dowozu własnym środkiem transportu przysługuje zwrot kosztów dojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00