Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.06.2018, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.25.2018.2.SK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.25.2018.2.SK

w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 kwietnia 2018 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy elektronicznej e-puap w tym samym dniu), uzupełnionym 22 maja 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z 14 maja 2018 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4015.25.2018.1.SK wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych, co też nastąpiło 22 maja 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną. W przyszłości Wnioskodawca może otrzymać darowiznę od matki lub ojca. W tym zakresie zostanie zawarta umowa darowizny, o której mowa w art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Przedmiotem darowizny będą środki pieniężne. Kwota darowizny będzie większa niż 9.637 zł. Otrzymane środki pieniężne Wnioskodawca ma zamiar przeznaczyć na cele inwestycyjne. Środki pieniężne mogą być przeznaczone na następujące działania inwestycyjne: zakup nieruchomości, zakup udziałów lub akcji w spółkach, objęcie udziałów lub akcji w podwyższonym kapitale spółki. Mając na uwadze powyższe może wystąpić sytuacja, w której zostanie zawarta umowa darowizny środków pieniężnych pomiędzy darczyńcą (matką lub ojcem) a obdarowanym (Wnioskodawcą). Obdarowany będzie wówczas uprawniony do otrzymania środków pieniężnych od darczyńcy. Jednocześnie, w związku z podjętymi działaniami inwestycyjnymi, Wnioskodawca może być zobowiązany do zapłaty na rzecz sprzedawcy ceny zakupu nieruchomości, zapłaty na rzecz sprzedawcy ceny zakupu udziałów lub akcji w spółkach, wniesienia do spółki wkładu pieniężnego w związku z podwyższeniem kapitału tej spółki. W celu uproszczenia rozliczeń może wystąpić sytuacja, w której darczyńca, działając w imieniu obdarowanego, przekaże należne obdarowanemu tytułem darowizny środki pieniężne bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedawcy nieruchomości, sprzedawcy udziałów lub akcji w spółkach, spółki, w której podwyższonym kapitale mają być objęte udziały lub akcje. Darczyńca będzie przekazywał na rzecz wskazanych podmiotów środki pieniężne należne obdarowanemu. Z umowy darowizny lub odrębnego porozumienia będzie wynikało, że środki pieniężne mają być przekazane przez darczyńcę na rachunek bankowy tych podmiotów. Również tytuł przelewu będzie wskazywał, że wpłata dotyczy środków pieniężnych pochodzących od Wnioskodawcy. Tym samym przekazanie środków pieniężnych będzie działaniem na rzecz Wnioskodawcy. Fakt zawarcia umowy darowizny zostanie zgłoszony przez Wnioskodawcę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia tej umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00