Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2018, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.93.2018.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.93.2018.2.BK

w zakresie możliwości, momentu i sposobu zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie praw majątkowych z tzw. żółtych certyfikatów

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął do Organu 12 marca 2018 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP, uzupełnionym 8 maja 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości, momentu i sposobu zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie praw majątkowych z tzw. żółtych certyfikatów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości, momentu i sposobu zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych wydatków poniesionych na nabycie praw majątkowych z tzw. żółtych certyfikatów.

Ww. wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 26 kwietnia 2018 r. Znak: 0111-KDIB1-1.4010.93.2018.1.BK wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 8 maja 2018 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest podmiotem posiadającym osobowość prawną, mającym siedzibę w Polsce oraz podlegającym w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł tych przychodów (tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu). Rok podatkowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Spółka zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego. Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 220; dalej Prawo energetyczne), prowadzącym na podstawie koncesji udzielonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki działalność gospodarczą m.in. w zakresie obrotu energią elektryczną. Wskazany powyżej status przedsiębiorstwa energetycznego Wnioskodawca posiada od 30 kwietnia 2007 r. Od tego czasu nieprzerwanie prowadzi działalność polegającą m.in. na obrocie energią elektryczną, sprzedając ww. energię m.in. na rzecz odbiorców końcowych w rozumieniu Prawa energetycznego. Z uwagi na uregulowania prawne, w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zobowiązany był (i nadal jest), w tym w 2013 r., do podejmowania działań związanych z wypełnieniem wynikających z przepisów ustawy Prawo energetyczne (i obowiązujących przepisów wykonawczych) oraz wynikających z innych przepisów prawa obowiązków dotyczących strukturyzacji sprzedawanej energii elektrycznej według źródeł jej pochodzenia, w tym zwłaszcza - co istotne z punktu widzenia niniejszego wniosku, bowiem wyłącznie tego zagadnienia on dotyczy - obowiązków polegających na uzyskiwaniu przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się obrotem energią elektryczną i przedstawianiu do umorzenia świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z kogeneracji (tj. uzyskiwania tzw. żółtych) albo uiszczaniu opłat zastępczych z tych tytułów, tj. obowiązków, o których mowa w art. 9a Prawa energetycznego w zw. z art. 91 ust. 1 pkt 1 oraz art. 91 ust. 1 pkt 2 Prawa energetycznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00