Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.219.2018.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.219.2018.1.DJ

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze działu spadku po zmarłej żonie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2018 r. (data wpływu 8 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości w odniesieniu do udziału nabytego przez Wnioskodawcę w drodze działu spadku po zmarłej żonie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest właścicielem gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzą nieruchomości rolne i maszyny rolnicze (dalej: nieruchomość). Pełne prawo własności nieruchomości nabył z dniem 30 marca 2015 r. Przed tą datą nieruchomość była przedmiotem wspólności ustawowej małżeńskiej Wnioskodawcy i jego żony, nabytej na podstawie darowizny dokonanej do ich majątku wspólnego. Po śmierci żony, Wnioskodawca pozostał właścicielem połowy prawa własności nieruchomości. Druga połowa stanowiąca własność żony do jej śmierci uległa w drodze spadkobrania równemu podziałowi pomiędzy Wnioskodawcę i jego córkę.

W skład masy spadkowej po zmarłej żonie wchodziły też jej przedmioty użytku osobistego, niestanowiące żadnej większej wartości ekonomicznej. Wskazać zatem należy, że skoro wartość masy spadkowej po żonie była równa wartości połowy nieruchomości, a na dodatek masa spadkowa uległa podziałowi między Wnioskodawcę i jego córkę, to udział Wnioskodawcy w masie spadkowej był mniejszy niż jego udział w prawie własności nieruchomości. Dalej, Wnioskodawca dokonał z córką nieodpłatnego działu spadku, na mocy którego uzyskał udział córki w prawie własności nieruchomości, wynoszący 1/4.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00