Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.04.2018, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.105.2018.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.105.2018.1.JM
Braku opodatkowania czynności inkasowania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz przekazania wraz z inkasem druków ścisłego zarachowania.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 lutego 2018 r. (data wpływu 14 lutego 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania czynności inkasowania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz przekazania wraz z inkasem druków ścisłego zarachowania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie braku opodatkowania czynności inkasowania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz przekazania wraz z inkasem druków ścisłego zarachowania.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Gmina dokonała centralizacji rozliczeń z tytułu podatku VAT z dniem 1 stycznia 2017 r.
Do zadań własnych Gminy, zawartych w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.), należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Zadania te obejmują również kwestie gminnych dróg, ulic, mostów i placów oraz organizacji ruchu drogowego.
Natomiast przepis art. 2a ust. 2 ustawy o drogach publicznych stanowi, że wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność samorządu, województwa, powiatu lub gminy. Pobieranie przez gminę opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie parkowania mieści się w zakresie wykonywania zadań własnych gminy. Obowiązek ustalenia stref parkowania, ustalenia wysokości opłaty za parkowanie w wyznaczonych strefach oraz trybu pobory tej opłaty spoczywa na gminie. Tak stanowi art. 13b ust. 3 i 4 ustawy o drogach publicznych. Jest więc to zadanie własne gminy nałożone przez ustawę o drogach publicznych. Wyznaczenie strefy płatnego parkowania i ustalenie wysokości opłat należało do kompetencji rady gminy (art. 13b ustawy o drogach publicznych). Działania dotyczące opłat za parkowanie mieszczą się zatem w zakresie czynności o charakterze publicznoprawnym i wynikają z wykonywania przez podmioty publiczne władztwa publicznoprawnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right