Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.85.2018.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.85.2018.1.RS

Opodatkowanie dostawy telefonów i sprzętu elektronicznego z zastosowaniem procedury VAT-marża.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2018 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 16 lutego 2018 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy telefonów i sprzętu elektronicznego z zastosowaniem procedury VAT-marża jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2018 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 16 lutego 2018 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy telefonów i sprzętu elektronicznego z zastosowaniem procedury VAT-marża.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Prowadzi sprzedaż na rzecz podatników VAT jak i niepodatników. Łączna wartość sprzedaży na rzecz jednego nabywcy nie przekracza 20.000 złotych. Wnioskodawca jako komis zawiera umowy depozytowe z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej na sprzedaż różnych przedmiotów w tym telefonów komórkowych. Telefony i sprzęt elektroniczny, które przyjmuje do sprzedaży w ramach depozytu/komis sklasyfikowane w PKWiU ex 26.11.30.0, ex 26.20.11.0, ex 26.40.60.0 wystawia na aukcjach a.. . Wszystkie sprzedawane towary są z tzw. drugiej ręki. W opisach aukcji Wnioskodawca informuje o stanie sprzedawanego towaru. Jeśli telefon jest w stanie idealnym, tzn. nienoszącym śladów użytkowania, ale rozpakowany i uruchamiany przez właściciela i sprawdzany przez personel Wnioskodawcy, to w aukcji wstawiany jest opis nowy, defacto nie jest to towar fabrycznie nowy, zaplombowany i zakupiony od dystrybutora na fakturę VAT. Każdy telefon ma kilka dni, tygodni, miesięcy, jeśli Wnioskodawca został poinformowany przez klienta, podaje datę nabycia przez niego telefonu w opisie aukcji. W umowie jaką Wnioskodawca zawiera z właścicielem przedmiotu komitent oświadcza, że towar jest używany i jaką kwotę chce uzyskać z jego sprzedaży. Wnioskodawca jako komis do ceny sprzedaży dolicza marżę za pośrednictwo w sprzedaży, którą opodatkowuje w systemie VAT-marża, dlatego słusznym wydaje się stosowanie art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który dotyczy sprzedaży artykułów używanych pod warunkiem, że zostały nabyte od osób innych niż podatnicy VAT, podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113, podatników, jeśli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża. Z nabywcami towarów nie były zawierane żadne umowy. Sprzedawane towary nie są objęte zwolnieniem z art. 122 lub art. 43 ust 1 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00