Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.14.2018.2.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.14.2018.2.KB

Podatek od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji, w której uczestniczy Wnioskodawca jako transakcji łańcuchowej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2017 r. (data wpływu 9 stycznia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2018 r. (data wpływu 6 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji, w której uczestniczy Wnioskodawca jako transakcji łańcuchowej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji, w której uczestniczy Wnioskodawca jako transakcji łańcuchowej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 marca 2018 r. (data wpływu 6 marca 2018 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

Wnioskodawcą jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, której przedmiotem działalności jest m.in. handel śrutą sojową. W listopadzie 2017 r. Wnioskodawca nabył śrutę sojową od podmiotu z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, otrzymując fakturę za zakup towaru z naliczoną stawką podstawową. Jednak Wnioskodawca nie otrzymał bezpośrednio śruty sojowej, lecz kod PIN umożliwiający odbiór określonej jej ilości z magazynu położonego na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca odsprzedał śrutę sojową (kod PIN do jej odbioru) innemu podmiotowi krajowemu z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, również wystawiając fakturę za sprzedaż towaru ze stawką podstawową. W obu transakcjach strony nie spisały pisemnej umowy, nie ustaliły również na której z formuł Incoterms dokonany będzie transport towaru. Jednocześnie Wnioskodawca, w celu przewiezienia nabytego towaru do swojego odbiorcy, wynajął zewnętrzny podmiot gospodarczy, który dokonał transportu towarów z terytorium Republiki Federalnej Niemiec, bezpośrednio do kontrahenta Wnioskodawcy na terytorium Polski, a przebieg transportu Wnioskodawca ma udokumentowany (dowody przekroczenia granicy, materiał filmowy z przejazdu firmy transportowej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00