Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.824.2017.2.ICz, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.824.2017.2.ICz
Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 14 grudnia 2017 r. (data wpływu 15 grudnia 2017r.), uzupełnionym pismem z 31 stycznia 2018 r. (data wpływu 6 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2017 r. złożono ww. wniosek, o, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 31 stycznia 2018 r. (data wpływu 6 lutego 2018r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 23 stycznia 2018 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.824.2017.1.BW
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
- Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest realizacja projektów budowlanych związanych z budową budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w systemie generalnego wykonawcy inwestycji. Opisywany stan faktyczny dotyczy realizacji przez Wnioskodawcę jako generalnego wykonawcy inwestycji budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego na zlecenie dewelopera będącego inwestorem.
- Wnioskodawca zawarł umowę (dalej Umowa) z inwestorem, przedmiotem której jest realizacja inwestycji budowlanej polegającej na wybudowaniu budynku wielomieszkaniowego (dalej Inwestycja) przez Wnioskodawcę na rzecz inwestora (dalej Zamawiający). Przedmiot Umowy realizowany jest w oparciu o postanowienia umowy o wykonanie robót budowlanych w systemie generalnego wykonawcy Inwestycji, w oparciu o pozwolenie na budowę, projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz opracowany przez Zamawiającego standard deweloperski. W zakresie wykonania mieszkań (lokali mieszkalnych) standard deweloperski określa zakres prac, które na podstawie umowy Wykonawca zobowiązany jest wykonać m.in. tynki, wylewki cementowe, parapety, instalacja wod-kan (bez białego montażu), instalacja C.O. wraz z grzejnikami, instalacja elektryczna, wentylacja.Umowa dotyczy kompleksowego wykonania wszystkich robót budowlanych, jakie są niezbędne do zrealizowania Inwestycji zgodnie z ww. dokumentacją. W szczególności Umowa stanowi całokształt wszystkich wzajemnych zobowiązań inwestora (Zamawiającego) i Wnioskodawcy. Umowa nie obejmuje swoim zakresem wykonania prac wykończeniowych (pod klucz) w lokalach mieszkalnych takich jak: stolarka drzwiowa wewnętrzna, gładzie, malowanie, posadzki (panele, płytki, parkiet, wykładziny itp.), tapetowanie, dostawa i montaż urządzeń sanitarnych.W trakcie realizacji inwestycji inwestor (Zamawiający) dostarczał również Wnioskodawcy dokumentację wykonawczą doprecyzowującą założenia wynikające z projektu budowlanego. Ponadto w trakcie realizacji inwestycji inwestor wprowadzał zmiany do zakresu robót realizowanych przez Wnioskodawcę - powierzał do wykonania roboty dodatkowe lub dokonywał ograniczenia zakresu robót. Jeżeli zmiany zwiększały lub zmniejszały koszty wykonania robót Wnioskodawca i inwestor (Zamawiający) renegocjowali warunki umowy w zakresie przysługującego Wnioskodawcy wynagrodzenia ryczałtowego i zawierali aneks do w/w umowy obejmujący zmianę wysokości wynagrodzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right