Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.02.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.69.2018.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.69.2018.1.AB
opodatkowanie czynności udzielania pożyczek.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 30 stycznia 2018 r. (data wpływu 5 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2018 r. do tut. organu wpłynął wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności udzielania pożyczek.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania I Sp. z o.o. Sp. K.
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania - T
przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
I Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej Spółka) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka prowadzi działalność gospodarczą przede wszystkim w zakresie sprzedaży maszyn oraz narzędzi do obróbki drewna.
Jeśli Spółka wykazuje nadwyżki finansowe, zdarza się, że udziela pożyczek. Udzielanie pożyczek ma charakter odpłatny. W umowach pożyczki przewidziane jest należne Spółce wynagrodzenie w postaci odsetek. Umowy pożyczki są zawierane głównie z podmiotami niepowiązanymi ze Spółką. Spółka nie wyklucza jednak udzielania w przyszłości pożyczek innym podmiotom, w tym powiązanym, np. wspólnikom Spółki. Udzielanie pożyczek ma charakter pomocniczy w stosunku do działalności podstawowej prowadzonej przez Spółkę, tj. działalności w zakresie sprzedaży maszyn oraz narzędzi do obróbki drewna.
W ostatnim czasie Spółka zawarła z osobą fizyczną niepowiązaną ze Spółką (dalej Pożyczkobiorca) umowę pożyczki (dalej Umowa). Na podstawie Umowy Spółka udzieliła Pożyczkobiorcy oprocentowanej pożyczki pieniężnej (dalej Pożyczka). Oznacza to, że Pożyczka ma charakter odpłatny - z tytułu jej udzielenia Spółka otrzymuje bowiem od Pożyczkobiorcy wynagrodzenie w postaci odsetek. Jak wynika z Umowy, Pożyczkobiorca ma obowiązek zapłaty na rzecz Spółki odsetek wraz ze zwrotem kwoty nominalnej Pożyczki. Przy zawarciu Umowy Pożyczkobiorca działał w charakterze osoby prywatnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right