Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.639.2017.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.639.2017.1.AW

Podatek od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania procedury odwrotnego obciążenia i wystawienia faktury.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2017 r. (data wpływu 7 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania procedury odwrotnego obciążenia i wystawienia faktury jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości stosowania procedury odwrotnego obciążenia i wystawienia faktury.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na odzysku surowców z materiałów segregowanych (PKD 38.32.Z) oraz na sprzedaży hurtowej odpadów i złomu (PKD 46.77.Z) i jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Współpracując z firmą X, wymieniającą wyeksploatowane wodomierze na nowe, Wnioskodawca kupuje te zużyte. Firma X, będąc podatnikiem VAT czynnym sprzedaje Wnioskodawcy zużyte wodomierze dokumentując taką czynność fakturą VAT ze stawką VAT 23%. Po zakupie w ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje mechanicznej rozbiórki tychże wodomierzy, fizycznego zniszczenia obudowy poprzez jej rozcięcie lub rozkruszenie, a poprzez rozkręcenie i rozmontowanie lub siłowe rozerwanie elementów wnętrza na poszczególne rodzaje odpadów, to jest według rodzaju metalu oraz tworzyw sztucznych. Zgodnie z PKD 38.32.Z czynność ta klasyfikowana jest jako przetwarzanie metalowych i niemetalowych odpadów na surowce wtórne poprzez proces przetworzenia mechanicznego. Ponieważ używane wodomierze w wyniku mechanicznej ingerencji ulegają nieodwracalnym uszkodzeniom, przestają być wyrobem. Po wykonaniu powyższych czynności Wnioskodawca sprzedaje osobno poszczególne rodzaje złomu metalowego, wg typu metalu na rzecz innych odbiorców, będących czynnymi podatnikami VAT, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, a sama dostawa nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00