Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2018, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.369.2017.1.IM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-1.4011.369.2017.1.IM
Obowiązki płatnika.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2017 r. (data wpływu 15 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest grupą producentów rolnych zorganizowaną w formie Spółdzielni na podstawie Ustawy Prawo Spółdzielcze, utworzonej w celu koncentracji podaży i organizacji sprzedaży zboża, poprawy efektywności gospodarowania w gospodarstwach członków, pozyskania środków finansowych z zewnątrz grupy, ochrony środowiska naturalnego oraz dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych. Grupa została wpisana z dniem 8 listopada 2016 r. do Rejestru Grup Producentów Rolnych decyzją Dyrektora OT ARR i prowadzi działalność zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych. Spółdzielnia została zarejestrowana w KRS 12 maja 2016 r. Spółdzielnia została utworzona przez 10 podmiotów, które prowadzą działalność rolniczą. Dziewięcioro udziałowców jest czynnymi płatnikami podatku VAT natomiast jeden udziałowiec jest rolnikiem ryczałtowym.
Spółdzielnia, podatnik VAT, kupuje od członków zboże (rzepak, pszenice, kukurydzę itp.), a następnie odsprzedaje je na rynku zewnętrznym. Spółdzielnia, podatnik VAT, na podstawie faktur VAT oraz faktur RR, potwierdzających zakup od członków Grupy zboża wyprodukowanego w ich gospodarstwach rolnych, dokonuje zapłaty na rzecz członków. Zgodnie z zasadami funkcjonowania grup producentów rolnych członkowie grupy (jej członkowie), wyprodukowane zboże sprzedają do Spółdzielni, która następnie sprzedaje je dalszym odbiorcom, na podstawie wystawionych faktur VAT. Po otrzymaniu przez grupę producentów rolnych zapłaty z tytułu sprzedanego zboża, grupa reguluje zobowiązania powstałe z tytułu zakupu zboża u swoich członków. Rozliczenia pomiędzy grupą producentów rolnych, a jej członkami odbywają się w formie bezgotówkowej (przelewów bankowych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right