Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.01.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.770.2017.1.ICz, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.770.2017.1.ICz
Czy nabycie wierzytelności pożyczkowych Spółki przez zagranicznego akcjonariusza (z siedzibą w Unii Europejskiej) w ramach datio in solutum, będzie opodatkowane podatkiem VAT u Spółki jako podatnika z tytułu importu usług?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 listopada 2017 r. (data wpływu 20 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy nabycie wierzytelności pożyczkowych Spółki przez zagranicznego akcjonariusza (z siedzibą w Unii Europejskiej) w ramach datio in solutum, będzie opodatkowane podatkiem VAT u Spółki jako podatnika z tytułu importu usług - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy nabycie wierzytelności pożyczkowych Spółki przez zagranicznego akcjonariusza (z siedzibą w Unii Europejskiej) w ramach datio in solutum, będzie opodatkowane podatkiem VAT u Spółki jako podatnika z tytułu importu usług.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest spółką handlową będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka została powołana w celu prowadzenia działalności inwestycyjnej związanej z nieruchomościami oraz działalności deweloperskiej. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Spółka funkcjonuje jako spółka celowa do realizacji inwestycji budowlanych. Jednakże skala obecnej działalności operacyjnej Spółki jest znacznie mniejsza niż zakładano w momencie jej tworzenia. Spółka jest stroną umów pożyczek pieniężnych zawartych z akcjonariuszem jak i z innymi podmiotami, gdzie występuje zarówno jako pożyczkodawca, jak i jako pożyczkobiorca. Oznacza to, że Spółka zarówno otrzymała pożyczki (głównie od akcjonariusza) jak i udzieliła pożyczek innym podmiotom. Pożyczki są oprocentowane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right