Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2018, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.320.2017.1.AT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.320.2017.1.AT

w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę zadośćuczynienia, będącego wynikiem ugody zawartej przed sądem, wypłaconego byłemu pracownikowi Wnioskodawcy w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 2 listopada 2017 r. (data wpływu 10 listopada 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę zadośćuczynienia, będącego wynikiem ugody zawartej przed sądem, wypłaconego byłemu pracownikowi Wnioskodawcy w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2017 r. do tutejszego organu wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę zadośćuczynienia, będącego wynikiem ugody zawartej przed sądem, wypłaconego byłemu pracownikowi Wnioskodawcy w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca Spółka z o.o. (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydobycia, przeróbki oraz uszlachetniania piasków kwarcowych.

W związku z przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, środowisko pracy osób zatrudnionych w Spółce należy do szczególnie uciążliwych. W rezultacie działalność jaką prowadzi Spółka nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem występowania m.in. chorób zawodowych, które mogą zostać stwierdzone u zatrudnionych w Spółce osób. W szczególności dotyczy to pracowników kopalni, których obowiązki pracownicze obejmują używanie toksycznych aerozoli i klejów. U jednego z takich pracowników (dalej jako były Pracownik, Powód) stwierdzono chorobę zawodową w postaci przewlekłego zapalenia oskrzeli, które obecnie znajduje się na pozycji 5 wykazu chorób zawodowych stanowiących załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00