Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2018, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.819.2017.1.JP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.819.2017.1.JP

Czy poniższe czynności są opodatkowane stawką VAT 8%, zgodnie z PKWiU 81.30.1, tj. zdarzenia przyszłe: - koszenia porostów, grabienia i ich wywozu, - usuwania ziemi i roślin z przepustów pod przejazdami, - usuwania zatorów na rzekach i kanałach, - likwidacji nor bobrowych wraz z uzupełnieniem gruntu, - umocnienia skarpy opaską z kiszki faszynowej, - zbierania, wywozu śmieci i kamieni z terenów zieleni

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2017 r. (data wpływu 20 listopada 2017 r.) uzupełnionym w dniu 11 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2017 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 11 stycznia 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania świadczonych usług.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Firma Wnioskodawcy m.in. uczestniczy w nieograniczonych zamówieniach publicznych dotyczących melioracji podstawowych, organizowanych przez państwowe jednostki organizacyjne i samorządowe jednostki organizacyjne. Zamówienia opierają się na przepisach dotyczących ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U z 2015 r. poz. 2164 z późn. zm.).

Zamawiający określa w SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia), idw (instrukcja dla wykonawców), przedmiarach robót - przedmiot zamówienia. Natomiast sposób fakturowania i kalkulacji ceny narzucony jest przez zamawiającego w tzw. dokumentacji przetargowej - SIWZ oraz we wzorcu umowy. Wykonawca nie ma żadnego wpływu na treść wpisów. Zamawiający określa terminy odbioru robót oraz termin fakturowania, cena musi uwzględniać 23% podatek VAT, jednak Zamawiający dopuszcza zastosowanie innej stawki VAT pod warunkiem wykazania dokumentu z podstawą prawną zastosowania stawki podatku VAT na roboty budowlane innej niż stawka podstawowa lub zwolnienia z wyżej wymienionego podatku. Zamawiający nie narzuca treści opisu faktury na wykonanie zadania, natomiast narzuca treści umowy w tym termin fakturowania oraz cenę z uwzględnieniem podatku VAT, którą podał wykonawca przystępując do przetargu. Specyfikacja istotnych warunków zamówienia określa zakres wykonywanych robót. Zamawiający w umowie i w SIWZ określa niewłaściwie roboty, jako budowlane. W dokumentacji szczegółowej zamawiający dokonuje podziału robót na konserwację bieżącą i gruntową. Zamawiający i wykonawca umawiają się na wynagrodzenie ryczałtowe, z określoną stawką VAT, jako 23%. Ustawa o podatku VAT w załączniku nr 3, pozycja 176, klasyfikacja 81.30.10.0 określa podatek VAT 8% - usługi związane z zagospodarowaniem terenu zieleni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00