Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2017, sygn. 1462-IPPB2.4514.9.2017.1.AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB2.4514.9.2017.1.AF
W zakresie skutków podatkowych ustanowienia zabezpieczenia w postaci przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie, poprzez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości na pożyczkodawcę oraz przejęcia przez pożyczkodawcę faktycznego władztwa nad nieruchomością z uwagi na zaprzestanie spłaty pożyczki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201) oraz § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2017 r. (data wpływu 9 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych ustanowienia zabezpieczenia w postaci przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie, poprzez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości na pożyczkodawcę oraz przejęcia przez pożyczkodawcę faktycznego władztwa nad nieruchomością z uwagi na zaprzestanie spłaty pożyczki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 stycznia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych w zakresie skutków podatkowych ustanowienia zabezpieczenia w postaci przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie, poprzez zawarcie umowy przenoszącej własność nieruchomości na pożyczkodawcę oraz przejęcia przez pożyczkodawcę faktycznego władztwa nad nieruchomością z uwagi na zaprzestanie spłaty pożyczki.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Osoba fizyczna (Podatnik, zwana również dalej Pożyczkodawcą) prowadzi działalność gospodarczą. Obejmuje ona obrót nieruchomościami, udzielanie pożyczek, oraz obrót papierami wartościowymi na własny rachunek: akcjami spółek kapitałowych, udziałami w spółkach kapitałowych, obligacjami, certyfikatami inwestycyjnymi i jednostkami uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Powyżej opisana działalność stanowi bezpośrednie, stałe i konieczne rozszerzenie opodatkowanej działalności Podatnika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right