Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2017, sygn. 1462-IPPB2.4511.687.2016.2.MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. 1462-IPPB2.4511.687.2016.2.MG

w zakresie skutków podatkowych uznania Fundacji z siedzibą Lichtensteinie, w której Wnioskodawca jest członkiem zarządu za zagraniczną spółkę kontrolowaną

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2016 r. (data wpływu 7 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2016 r. (data wpływu 14 listopada 2016 r.) na wezwanie tut. organu Nr 1462-IPPB2.4511.687.2016.1.MG z dnia 27 października 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uznania Fundacji z siedzibą Lichtensteinie, w której Wnioskodawca jest członkiem zarządu za zagraniczną spółkę kontrolowaną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uznania Fundacji z siedzibą Lichtensteinie, w której Wnioskodawca jest członkiem zarządu za zagraniczną spółkę kontrolowaną.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca zostanie w przyszłości jednym z pięciu członków zarządu (dalej również Członek zarządu) fundacji prywatnych zarejestrowanych w Lichtensteinie (I Foundation) (dalej Fundacja). 4 pozostałych członków zarządu Fundacji stanowić będą osoby niebędące polskimi rezydentami podatkowymi (dalej Pozostali członkowie zarządu). Fundacja została powołana przez fundatora, która wyposaży ją w majątek stosownie do realizacji założonych celów (dalej Fundator). Wnioskodawca nie jest Fundatorem. W związku z powołaniem Fundacji Fundator powołał Zarząd Fundacji (ang. Board of Foundation) odpowiedzialny za realizację celów statutowych Fundacji. Wnioskodawca zostanie w przyszłości jednym z Członków Zarząd Fundacji. Zarząd Fundacji nie posiada kompetencji pozwalających na zmianę aktu założycielskiego Fundacji. Siedziba Fundacji została zlokalizowana w Lichtensteinie, w tym samym miejscu znajduje się siedziba zarządu Fundacji. Na etapie zawiązania Fundacji Fundator wyposażył jednostkę w aktywa niezbędne do realizowania jej celów statutowych. Wkład Fundatora do Fundacji stanowią udziały oraz akcje w spółkach polskich oraz zagranicznych, obligacje, wierzytelności czy środki pieniężne (dalej Majątek fundacji). Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Dochody na realizację celów statutowych Fundacja czerpie wyłącznie z Majątku fundacji. W przeważającej części (tj. ponad 50%) dochody stanowią dywidendy, należności licencyjne oraz odsetki. Celem statutowym Fundacji jest wypłata środków pieniężnych na rzecz określonych w dokumentach powołujących Fundację podmiotów. Zgodnie z planowanymi postanowieniami dokumentów założycielskich Fundacji uprawnionymi do otrzymywania środków pieniężnych są: a) beneficjenci pierwszego rzędu (ang. principal beneficiary) którzy są uprawnieni do otrzymywania świadczeń pieniężnych w pierwszej kolejności, b) beneficjenci drugiego rzędu (ang. subsitute beneficiary), którzy są uprawnieni do otrzymania świadczeń pieniężnych w wypadku gdy nie będzie żadnego z beneficjentów pierwszego rzędu, c) beneficjent ostatniego rzędu (ang. finał beneficiary), którym zgodnie z postanowieniami statutu jest fundacja charytatywna uprawniona do otrzymania świadczeń pieniężnych w wypadku gdy nie będzie beneficjentów pierwszego rzędu, ani drugiego rzędu. Zgodnie z postanowieniami dokumentów organizacyjnych Fundacji Wnioskodawca nie został wskazany w dokumentach założycielskich Fundacji jako Beneficjent, któregokolwiek z rzędów. Wnioskodawca nie będzie uprawniony do otrzymania świadczeń z majątku Fundacji - poza ustalonym wynagrodzeniem za pełnienie funkcji członka zarządu, ponieważ nie został on wymieniony, w którejkolwiek z grup beneficjentów. Zarząd Fundacji, w skład którego wchodzić będzie Wnioskodawca podejmować będzie m.in. decyzję o rozdysponowaniu majątku na rzecz beneficjentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00