Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.02.2017, sygn. 2461-IBPP1.4512.49.2017.1.AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP1.4512.49.2017.1.AP

w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynków i budowli oraz możliwości rezygnacji z ww. zwolnienia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 9 stycznia 2017 r. (data wpływu 12 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2017 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży budynków i budowli oraz możliwości rezygnacji z ww. zwolnienia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Ś.. (zwane dalej Spółką lub Sprzedającym) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka zamierza zawrzeć umowę sprzedaży z T. (zwaną dalej Kupującym). Przedmiotem sprzedaży będzie prawo użytkowania wieczystego gruntu (działka o numerze ewidencyjnym 1571/2), zwanego dalej Nieruchomością wraz z prawem własności posadowionych na niej budynków i budowli. Możliwe także, że przedmiotem sprzedaży będzie prawo własności Nieruchomości (prawo własności działki zabudowanej). Zawarcie umowy sprzedaży zależy bowiem od warunku zawieszającego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości w prawo własności. Warunek ten jest jednakże zastrzeżony na korzyść kupującego.

Nieruchomość ma obszar 12,5630 ha, a sposób korzystania z niej określono jako: BP zurbanizowane tereny niezabudowane. Spółka jest właścicielem posadowionych na Nieruchomości budynków ujawnionych w księdze wieczystej stanowiących odrębne nieruchomości: dwóch budynków portierni, budynku biurowego, budynku magazynowego, dwóch budynków gospodarczych, warsztatu mechanicznego, budynku garaży. Grunt wraz z budynkami został wniesiony do Spółki aportem przez Miasto G. w dniu 5 lipca 2005 r. Miasto G. w ramach tej czynności nie działało jako podatnik VAT. Na Nieruchomości są posadowione także trzy środki trwałe oznaczone jako budowle trwale związane z gruntem: parking, plac składowy oraz parking z drogą. Były one wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem przez najemców.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00