Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2017, sygn. 2461-IBPB-1-1.4510.373.2016.1.BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPB-1-1.4510.373.2016.1.BK
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kary umownej za opóźnienie w dostawach towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. Biura 28 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kary umownej za opóźnienie w dostawach towarów powstałych:
- z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy - jest prawidłowe,
- z winy Spółki - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 listopada 2016 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu kary umownej za opóźnienie w dostawach towarów.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka z o.o (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest dostawcą lotniczych części zamiennych (dalej: towary handlowy) zarówno w kraju jak i zagranicą. Na dostawy tych towarów handlowych Spółka z każdym klientem zawiera umowy, w których wyszczególniony jest m.in. przedmiot dostawy, cena, termin a także zapis dotyczący kar umownych, jakie zapłacone zostaną przez Spółkę w sytuacji gdy nastąpi zwłoka w wykonaniu przedmiotu umowy, za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych w okresie gwarancji a także w przypadku nie zrealizowania części lub całości przedmiotu umowy. W trakcie realizacji kontraktów zachodzą sytuacje, które powodują powstanie opóźnienia w dostarczeniu towarów handlowych Postanowienia dotyczące kar zabezpieczają interesy kontrahentów na wypadek nieterminowego dostarczenia towaru przez Spółkę. Wystąpienie obowiązku zapłaty opisanych kar umownych nie musi być zawinione przez Spółkę, może także nastąpić z przyczyn od niej niezależnych. Kara za opóźnienie zastrzeżona jest w przypadku samego faktu dostarczenia zamówionego, wskazanego towaru po upływie terminu wskazanego w umowie.