Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2017, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.428.2017.2.APO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.428.2017.2.APO

Czy od składki płaconej do wskazanych organizacji Stowarzyszenie powinno naliczyć podatek u źródła?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. m.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 listopada 2017 r. (data wpływu za pośrednictwem e-PUAPu tego samego dnia), uzupełnionym 22 grudnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku naliczenia przez Stowarzyszenie podatku u źródła od opłaconych składek członkowskich na rzecz wskazanych organizacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku naliczenia przez Stowarzyszenie podatku u źródła od opłaconych składek członkowskich na rzecz wskazanych organizacji. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 13 grudnia 2017 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.428.2017.1.APO wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 22 grudnia 2017 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie (dalej również: Wnioskodawca) prowadzi zarówno działalność statutową związaną m.in. z działaniami na rzecz rozwoju przemysłu wapienniczego jak i działalność gospodarczą odpłatną polegającą m.in. na świadczeniu usług promocyjnych, informacyjnych, szkoleniowych na rzecz przedsiębiorstw będących członkami Stowarzyszenia. Stowarzyszanie jest członkiem kilku międzynarodowych organizacji m.in. European Lime Association (EuLA) z siedzibą w Brukseli (Belgia), CCA-Europe z siedzibą w Brukseli (Belgia) i International Lime Association z siedzibą w Kolonii (Niemcy). W ramach współpracy z tymi organizacjami Stowarzyszenie m.in. bierze udział w opracowaniu międzynarodowych regulacji prawnych i europejskich norm do zastosowania produktów przemysłu wapienniczego. Będąc członkiem tych organizacji Stowarzyszenie płaci zgodnie z ustaleniami składkę członkowską. Wysokość składki członkowskiej jest określana na dokumentach obciążających Stowarzyszenie jako Membership Fee. CCA - Calcium Carbonate Association wystawia faktury za składkę członkowską (jako członek organizacji Stowarzyszenie wspiera działania legislacyjne na poziomie europejskim dot. przemysłu surowców węglanowych; stowarzyszenie zaprasza Wnioskodawcę do zabierania głosu/stanowiska podczas prac nad nowym prawem dotyczącym przemysłu wydobywczego, przetwórczego i produkcyjnego związanego z surowcami węglanowymi), ILA - International Lime Association również wystawia fakturę za składkę członkowską (działania podobne jak CCA, ale na poziomie międzynarodowym), EuLA - European Lime Association wystawia faktury za składkę członkowską oraz projekty (projekty Stowarzyszenie rozlicza z faktur PALONE). W ramach składki EuLA prowadzi działania legislacyjne na poziomie europejskim dot. przemysłu wapienniczego (wapno palone). Stowarzyszenie zaprasza Wnioskodawcę do zabierania głosu/stanowiska podczas prac nad nowym prawem dotyczącym przemysłu wapienniczego. Pracownicy EuLA biorą udział w pracach zespołów przy Parlamencie Europejskim, Komisji Europejskiej i innych urzędów odpowiedzialnych za stanowienie prawa i przepisów na terenie UE. Projekty EuLA dotyczą zastosowania wapna w budownictwie (mury, tynki). EuLA organizuje spotkania przedstawicieli rożnych krajów w celu wymiany informacji. EuLA szuka wspólnie z organizacjami współpracującymi innowacyjnych rozwiązań z udziałem wapna w budownictwie. EuLA włącza się w prace nad normami, badaniami cyklu życia produktu, i innymi zagadnieniami, które pozwalają bezpiecznie i ekologicznie stosować wapno w rożnych dziedzinach gospodarki. Stowarzyszenie korzysta z wyników prac EuLA oraz uczestniczy w spotkaniach różnych zespołów problemowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00