Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2017, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.443.2017.2.WB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.443.2017.2.WB
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie aportu nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2017 r. (data wpływu 10 października 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 listopada 2017 r. (data wpływu 5 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie aportu nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie aportu nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 listopada 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Agencja Rozwoju Sp. z o.o. (dalej: Spółka AR) ze 100% udziałem Gminy, jest czynnym podatnikiem VAT.
- W miesiącu październiku br. planowane jest wniesienie do Spółki AR przez Gminę aportu nieruchomości gruntowej niezabudowanej, którą następnie Spółka AR przekaże aportem do spółki celowej utworzonej w celu realizacji budowy osiedla składającego się z 3 budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (drogi wewnętrzne, parkingi, plac zabaw). W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla gruntu wpisano oznaczenie 4 MWU tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami.
Etap 1.
Wniesienie aportu nieruchomości gruntowej niezabudowanej przez Gminę do Spółki AR:
W zamian wspólnik (Gmina) ma otrzymać:- udziały o określonej wartości nominalnej albo
Jeżeli wartość przedmiotu aportu będzie większa od wartości nominalnej, nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki AR (...).W zamian za wniesione udziały Gmina wystawi Spółce AR fakturę. Cena podana w fakturze zależeć będzie od tego, czy za wniesienie do Spółki składników majątkowych zostaną wydane jedynie udziały o określonej wartości nominalnej, czy udziały o określonej wartości nominalnej oraz kwota pieniężna odpowiadająca kwocie podatku VAT należnego od przedmiotu wkładu, obliczona jako iloczyn właściwej stawki podatku i łącznej wartości nominalnej wydanych udziałów.Kwota VAT należnego z tytułu ww. transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury wystawionej przez Gminę, uregulowana zostanie przez Spółkę AR na rzecz Gminy w formie pieniężnej po otrzymaniu tej kwoty w formie zwrotu podatku naliczonego dla Spółki AR z Urzędu Skarbowego w terminie 60 dni.Etap 2.Spółka AR przekaże aportem nieruchomość gruntową niezabudowaną do spółki celowej.W zamian Spółka AR ma otrzymać: