Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.485.2017.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.485.2017.1.AK

w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2017 r. (data wpływu 6 listopada 2017 r) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako konstruktor-programista w firmie T. Sp. j.. Charakter pracy Wnioskodawcy polega na tworzeniu programów komputerowych. Stworzone przez niego programy mają charakter autorski. Prawa autorskie majątkowe do wykonanych programów są przekazywane na rzecz pracodawcy co wynika z umowy o pracę. Prace programistyczne w przypadku Wnioskodawcy objęły około 85% czasu pracy (w oparciu o własną ewidencję czasu pracy).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku Wnioskodawcy jest możliwe zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu od 75% czasu pracy (bazując na własnych obliczeniach z wydruku z systemu raportowania pracy), zaniżając w dół wyliczoną wartość z 85%, wynikających z przekazywania praw autorskich majątkowych na rzecz pracodawcy, gdy ten odprowadzając zaliczki na poczet podatku dochodowego nie uwzględnia 50% kosztu uzyskania przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy, w myśl obowiązujących na rok 2017 przepisów prawa Wnioskodawca uważa, że powinien móc zastosować 50% koszty uzyskania przychodu ponieważ, jak wynika z umowy o pracę, przekazuje On prawa autorskie majątkowe na rzecz pracodawcy. W stanowisku Wnioskodawcy utwierdza go fakt, że napotkał wiele podobnych do jego przypadków interpretacji indywidualnych, które zostały rozpatrzone jako prawidłowe:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00