Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.372.2017.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.372.2017.1.JM

w zakresie obowiązków płatnika w związku ze sprzedażą pracownikowi pożyczki po cenie niższej niż wartość nominalna

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2017 r. (data wpływu 8 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze sprzedażą pracownikowi pożyczki po cenie niższej niż wartość nominalna jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze sprzedażą pracownikowi pożyczki po cenie niższej niż wartość nominalna.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, Spółka z branży IT (dalej: Wnioskodawca, Spółka) udzieliła swojemu pracownikowi pożyczki o wartości 167.579,05 zł. Pracownik przed spłatą pożyczki zmarł. W konsekwencji obowiązek jej spłaty w całości przeszedł na żonę pożyczkobiorcy, która została wyłącznym dłużnikiem Spółki. Siostra żony pożyczkobiorcy obecnie jest zatrudniona u Wnioskodawcy (dalej: Pracownik). Wnioskodawca zamierza sprzedać przysługującą mu wierzytelność pożyczkową Pracownikowi po cenie znacznie poniżej jej wartości nominalnej (rozważana jest cena nie wyższa niż 10% wartości nominalnej).

Pracownik po nabyciu wierzytelności ma zamiar przekazać ją w formie darowizny żonie zmarłego pożyczkobiorcy. W konsekwencji Pracownik nie uzyska w związku z nabyciem wierzytelności poniżej jej wartości nominalnej żadnej korzyści majątkowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00