Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.129.2017.1.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.129.2017.1.BK
w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu rekompensaty za zerwanie umów najmu przez kontrahenta zawartych na nieruchomości, nabytej przez Wnioskodawcę w drodze licytacji komorniczej od podmiotu, który zawarł z ww. kontrahentem umowę najmu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 września 2017 r. (data wpływu 4 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu rekompensaty za zerwanie umów najmu przez kontrahenta zawartych na nieruchomości, nabytej przez Wnioskodawcę w drodze licytacji komorniczej od podmiotu, który zawarł z ww. kontrahentem umowę najmu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2017 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości i momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu rekompensaty za zerwanie umów najmu przez kontrahenta zawartych na nieruchomości, nabytej przez Wnioskodawcę w drodze licytacji komorniczej od podmiotu, który zawarł z ww. kontrahentem umowę najmu.
We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (Sp. z o.o.), na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej m.in. w zakresie handlu (), korzysta z nieruchomości własnych (właściciel), a także użytkowanych na podstawie umów najmu. W ramach zawartej na czas nieokreślony umowy najmu z X sp. z o.o. Wnioskodawca korzystał z nieruchomości, obejmującej obiekt magazynowy. Czynsz najmu ustalono na kwotę 4.500,00 zł netto miesięcznie. Wskazaną nieruchomością X sp. z o.o. dysponowała jako Najemca, a więc Wnioskodawca korzystał z tej nieruchomości jako Podnajemca. W 2016 r., w drodze licytacji komorniczej, Wnioskodawca kupił nieruchomość będącą przedmiotem opisanej wyżej umowy najmu od Y sp. z o.o. Postanowienie o przysądzeniu własności nieruchomości uprawomocniło się w dniu 9 czerwca 2016 r. i z tym dniem Wnioskodawca stał się właścicielem nieruchomości. W 2016 r. nieruchomość została przyjęta do używania przez Wnioskodawcę jako środek trwały. Na zakupionej nieruchomości ustanowiona została w 2011 r. data pewna (forma szczególna czynności prawnych, o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm., dalej: Kodeks Cywilny), na rzecz X sp. z o.o., na podstawie poświadczenia notarialnego dokonanego w dniu 27 kwietnia 2011 r., a dotyczącego umowy najmu z 15 kwietnia 2011 r. zawartej pomiędzy ówczesnym właścicielem tj.: Y sp. z o. o. a X sp. z o.o. Umowa najmu z 15 kwietnia 2011 r., w której prawa i obowiązki wszedł Wnioskodawca przewiduje, że prawo najmu zostało ustanowione na okres 9 lat i 10 miesięcy i nie przewiduje możliwości jej wypowiedzenia. Art. 81 § 1 Kodeksu Cywilnego przewiduje, iż jeżeli ustawa uzależnia ważność albo określone skutki czynności prawnej od urzędowego poświadczenia daty, poświadczenie takie jest skuteczne także względem osób nieuczestniczących w dokonaniu tej czynności prawnej (data pewna). Z uwagi na powyższe, Wnioskodawca w celu uregulowania stanu prawnego nieruchomości i umożliwienia korzystania z niej w prowadzonej działalności, w dniu 21 marca 2017 r. zawarł z X sp. z o.o. porozumienie w sprawie rozwiązania przez X sp. z o.o. wszelkich umów najmu dotyczących ww. nieruchomości nabytej przez Wnioskodawcę w drodze licytacji komorniczej, w tym umowę najmu zawartą w dniu 15 kwietnia 2011 r. W wyniku tego porozumienia Wnioskodawca zobowiązał się do wypłaty na rzecz X sp. z o.o. odszkodowania w postaci rekompensaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, stanowiącej następstwo istniejącej daty pewnej. Odszkodowanie płatne jest przez Wnioskodawcę w ratach, na podstawie not księgowych (obciążeniowych) wystawionych przez X sp. z o.o. Strony ustaliły w porozumieniu, iż kwotę rekompensaty Wnioskodawca będzie płacił w 9 miesięcznych ratach, począwszy od kwietnia 2017 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right