Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2017, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.293.2017.1.AN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.293.2017.1.AN

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty zaliczki z tytułu zawartej przez Spółkę transakcji

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 września 2017 r. (data wpływu 11 września 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty zaliczki z tytułu zawartej przez Spółkę transakcji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 września 2017 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty zaliczki z tytułu zawartej przez Spółkę transakcji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest firmą zajmującą się przede wszystkim obrotem śrutą sojową. W 2015 r. w celu zwiększenia przychodów Spółka podjęła decyzję o wejściu na rynek obrotu rzepakiem. W tym celu, Spółka rozpoczęła poszukiwania dostawców i odbiorców tego towaru. W pierwszej kolejności Spółka skoncentrowała się na znalezieniu kluczowego odbiorcy. Po wstępnych ustaleniach Spółka rozpoczęła poszukiwania dostawców zagranicznych. Spółka nawiązała kontakt z rosyjską spółką X (dalej: Spółka X), z którą podpisała umowę na dostawę 500 ton rzepaku.

Przed podpisaniem umowy Spółka przeprowadziła szczegółową weryfikację Spółki X, za pośrednictwem biura prawnego. W toku weryfikacji Spółka ustaliła, że Spółka X na dzień podpisania przedmiotowej umowy była zarejestrowana zgodnie z rosyjskim prawem, nie były prowadzone wobec niej żadne postępowania sądowe. Spółce został również przedstawiony Statut Spółki X. Podpisanie umowy zostało poprzedzone spotkaniami z przedstawicielami kontrahenta w jego siedzibie. Podczas pierwszej wizyty u kontrahenta (w spotkaniu brał udział również tłumacz) Prezesowi Zarządu Spółki przedstawiono ofertę sprzedaży rzepaku. Po ok. trzech tygodniach Prezes Zarządu Spółki był na elewatorze portowym, gdzie potwierdzono podpisanie umowy na przeładunek przedmiotowego rzepaku z samochodów na barkę podstawioną przez Spółkę. Zatem nic nie wskazywało, aby mogło dojść do jakichkolwiek nieprawidłowości. W konsekwencji, w trakcie kolejnej wizyty podpisano przedmiotową umowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00