Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2017, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.568.2017.2.JS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.568.2017.2.JS
brak konieczności zapłaty podatku VAT w związku ze sprzedażą udziału we współwłasności działek
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 sierpnia 2017 r. (data wpływu 30 sierpnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 października 2017 r. (data wpływu 5 października 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności zapłaty podatku VAT w związku ze sprzedażą udziału we współwłasności działek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności zapłaty podatku VAT w związku ze sprzedażą udziału we współwłasności działek oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 października 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, zadanie pytania, przedstawienie własnego stanowiska oraz brakującą opłatę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W roku 2008 Wnioskodawca nabył z majątku osobistego wspólnie z żoną, siostrą oraz jej mężem dwie działki o powierzchni 10 002 m2 oraz 16 434 m2, obręb nr 10/45 i 10/96, w miejscowości gmina . Z uwagi na większy areał i ograniczone możliwości finansowe działki zostały zakupione przez nich wspólnie, tzn. rodzeństwo ze współmałżonkami, na zasadach współwłasności (każdy w równej części).
Działki zostały nabyte z myślą o przekazaniu ich w przyszłości dzieciom, w chwili gdy będą się usamodzielniać i zaczną prowadzić życie na własny rachunek. Niestety, po kilku latach okazało się, że ani dzieci Wnioskodawcy i Jego żony, ani dzieci siostry i jej męża nie wiążą swoich planów życiowych z Poznaniem. Jedna z córek Wnioskodawcy od 4 lat studiuje architekturę w Wielkiej Brytanii i planuje tam pozostać. Druga natomiast córka jest na 6 roku medycyny i w przyszłym roku, po ukończeniu studiów, planuje dołączyć do swojego partnera i wyjechać na stałe do Kanady. Podobnie dzieci siostry i jej męża. Ich córka, po skończeniu w tym roku medycyny na stałe wyjeżdża do Niemiec. Wiedząc o tych planach od jakiegoś czasu Wnioskodawca wraz z pozostałymi współwłaścicielami próbowali pozbyć się działek. Niestety, dotychczasowa sprzedaż okazała się bezskuteczna. W związku z powyższym, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo sprzedaży, postanowili podzielić działki na kilka mniejszych i będą próbować znaleźć nabywców w takiej formie. Z uwagi na sytuację życiową Wnioskodawca i Jego żona są zmuszeni pozbyć się majątku osobistego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right