Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.191.2017.1.BS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.191.2017.1.BS
W zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z najmu lokali mieszkalnych, o których mowa we wniosku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 września 2017 r. (data wpływu 29 września 2017 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z najmu lokali mieszkalnych wraz z przyporządkowanymi do nich garażami/miejscami garażowymi, o których mowa we wniosku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 września 2017 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z najmu lokali mieszkalnych wraz z przyporządkowanymi do nich garażami/miejscami garażowymi, o których mowa we wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W bieżącym roku Wnioskodawca wraz z małżonką postanowili zakupić 6 mieszkań (samodzielnych lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość z własnością których związany będzie udział w nieruchomości wspólnej oraz w prawie własności nieruchomości, na której położony jest budynek, w którym mieści się dane mieszkanie) wraz z 4 garażami/miejscami garażowymi (lokalami o przeznaczeniu innym niż mieszkalne - usytuowanymi w kondygnacji podziemnej budynku składającymi się między innymi z miejsc garażowych). Mieszkania i garaże, kupowane są bezpośrednio od dewelopera w stanie deweloperskim (niewykończone). W tym celu Wnioskodawca wraz z małżonką zawarli umowy przedwstępne zobowiązujące do zawarcia umów rozporządzających. Obecnie Wnioskodawca i jego małżonka nie posiadają domu, czy też mieszkania własnościowego, zamieszkują wraz z rodziną w mieszkaniu wynajmowanym. Wnioskodawca wraz z małżonką kupują przedmiotowe mieszkania przede wszystkim celem zabezpieczenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz potrzeb mieszkaniowych swoich dzieci (obecnie córki - 16 lat i syna - 13 lat, ponadto planowane jest powiększenie rodziny). Wnioskodawca wraz z małżonką planują bowiem przekazać w przyszłości mieszkania swoim dzieciom. W tym zakresie istotnym faktem jest, że 4 kupowane mieszkania mogą być w przyszłości przekształcone w dwa samodzielne lokale mieszkalne. Są to bowiem mieszkania o małej powierzchni (nie przekraczają 36 m2), jednak ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo istnieje możliwość połączenia 2 lokali w jeden, m.in. przez wybicie wejścia w ścianie. Połączone mieszkania planowane są dla dzieci. Jak wspomniano wyżej Wnioskodawca wraz z małżonką wynajmują mieszkanie i w przyszłości, jeżeli okaże się że będą musieli wyprowadzić się z dotychczas zajmowanego mieszkania planują zamieszkać w jednym z kupowanych mieszkań. Wnioskodawca wraz z małżonką pozostają w ustroju wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, umów majątkowych małżeńskich nie zawierali, nie została w ich małżeństwie orzeczona separacja, a przedmiotowe mieszkania z garażami nabędą do ich majątku objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską i za środki pochodzące z tego majątku. Wnioskodawca wraz z małżonką kupują ww. mieszkania i garaże częściowo z własnych środków z majątku wspólnego (około 40%), a w pozostałej części z kredytu bankowego zaciągniętego przez nich na ten cel na niecałe 10 lat. Do czasu spłaty kredytu nie jest planowane, a nadto możliwe przekazanie mieszkań na rzecz dzieci.