Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2017, sygn. 0115-KDIT3.4011.222.2017.1.JŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.222.2017.1.JŁ

1. Czy w opisanym stanie faktycznym odpisy aktualizujące należności będą stanowić koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 21 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? 2. Czy w opisanym stanie faktycznym odpisy aktualizujące należności należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 4 i ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. do roku 2016?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2017 r. (data wpływu 16 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odpisów aktualizujących należności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odpisów aktualizujących należności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2002 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportu drogowego towarów (PKD 49.41.Z).

  1. W okresie: od kwietnia do czerwca 2015 r. Wnioskodawca wykonał usługi międzynarodowego transportu drogowego na rzecz Spółki X z Luksemburga. Wykonanie usług zostało udokumentowane fakturami VAT, które zaewidencjonowano w księgach rachunkowych Wnioskodawcy, a przychody wynikające z tych faktur zostały ujęte w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2015 r. W związku z tym na dzień 31 grudnia 2016 r. Wnioskodawca utworzył w księgach rachunkowych odpisy aktualizujące należności. Ze względu na fakt, iż ww. Spółka nie dokonała zapłaty za nabyte usługi transportowe, to Wnioskodawca pismem z dnia 14 stycznia 2016 r. wezwał Spółkę X do zapłaty zaległych faktur. W dniu 17 marca 2016 r. Strona zawarła umowę z kancelarią prawniczą o prowadzenie sprawy w postępowaniu sądowym przeciw Spółce X. W dniu 27 maja 2016 r. kancelaria złożyła do sądu cywilnego w Luksemburgu pozew o zapłatę należności wynikających z faktur i tym samym nastąpiło przerwanie biegu terminu przedawnienia roszczeń. W korespondencji otrzymanej przez Wnioskodawcę w dniu 16 maja 2017 r. kancelaria poinformowała, że w dniu 27 maja 2016 r. Sąd upadłościowy zgłosił do Rejestru działalności gospodarczej i spółek wyrok o ogłoszeniu upadłości Spółki X. Postępowanie upadłościowe nie zostało jeszcze zamknięte. Z uwierzytelnionego tłumaczenia dokumentu otrzymanego z kancelarii prawniczej wynika, że dokument przekazany Wnioskodawcy jest informacją opublikowaną na stronie internetowej Izby Adwokackiej dotyczącą spółek w upadłości i likwidacji, które to informacje zostały udostępnione przez wydziały handlowe sądów okręgowych. Z informacji opublikowanych na europejskim portalu internetowym wymiaru sprawiedliwości https://e-justice.europa.eu wynika, że Luksemburg nie prowadzi rejestrów dotyczących upadłości. Postanowienia o ogłoszeniu upadłości są zgłaszane przez sąd, który je wydał do Rejestru działalności gospodarczej i spółek (Registre de commerce et des societes - RCS), w którym wprowadza się je do bazy danych. Wykaz podmiotów, które ogłosiły upadłość jest co miesiąc publikowany w Memoriale B Zbiorze administracyjnym i gospodarczym, a informacji o upadłości można szukać na stronie internetowej: Ponadto, poinformowano Wnioskodawcę, że w dniu 26 września 2016 r. kancelaria reprezentująca Wnioskodawcę zgłosiła wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, i że Spółka X nie posiada dużego majątku i ma wielu wierzycieli co pozwala przypuszczać, że dochodzenie wierzytelności wynikających z faktur będzie bardzo utrudnione.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00