Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.301.2017.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.301.2017.1.DJ

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działek na osoby trzecie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2017 r. (data wpływu 5 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działek na osoby trzecie jest:

  • nieprawidłowe w odniesieniu do udziału nabytego przez Wnioskodawcę w 2013 r. w drodze umowy zamiany,
  • prawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego działek na osoby trzecie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, pozostającym wraz z żoną w ustroju wspólności majątkowej. W 2007 r. Wnioskodawca nabył wraz z żoną do majątku wspólnego 1/2 udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu niezabudowanej działki nr X/2. Nabycie nastąpiło do majątku prywatnego. Jednocześnie, w ramach tej samej transakcji zawartej ze sprzedającym, pozostałą część, tj. 1/2 udziału w prawie użytkowania tej działki nabyło inne małżeństwo. Następnie w kwietniu 2009 r. wymieniona działka została podzielona geodezyjnie na działki o numerach: X/3, X/4 i X/5. W kolejnym etapie w lipcu 2009 r. pomiędzy wymienionymi małżeństwami nastąpił zgodny podział sposobu korzystania z tej nieruchomości (geodezyjnie podzielonych działek) w ten sposób, że Wnioskodawca wraz z żoną uzyskali prawo do wyłącznego korzystania z działki o numerze X/4, a drugie małżeństwo z działki o numerze X/5. Sposób użytkowania działki X/3 określony został w ten sposób, że wszystkim współwłaścicielom przysługiwało prawo przejazdu przez tę działkę, z wyłączeniem możliwości parkowania na niej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00