Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2017, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.268.2017.2.KM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.268.2017.2.KM
Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanej przez Wnioskodawcę usługi budowlanej/budowlano -montażowej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2017 r. (data wpływu 14 lipca 2017 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 września 2017 r. (data wpływu 11 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanej przez Wnioskodawcę usługi budowlanej/budowlano-montażowej od Podmiotu X jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do nabywanej przez Wnioskodawcę usługi budowlanej/budowlano -montażowej od Podmiotu X. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 8 września 2017 r. (data wpływu 11 września 2017 r.) o pełnomocnictwo, potwierdzenie wpłaty brakującej kwoty oraz doprecyzowanie opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca (dalej jako: Spółka lub Wnioskodawca) realizuje m.in.: usługi budowlane oraz budowlano-montażowe w zakresie obiektów przemysłowych i mieszkalnych, usługi generalnego wykonawstwa inwestycji budowlanych, roboty ziemne i melioracyjne, remonty, przebudowy, adaptacje. Prace te Spółka wykonuje we własnym zakresie (tzn. własnymi pracownikami itd.), bądź przy wykorzystaniu podwykonawców.
W związku z wykonywaniem ww. świadczeń niekiedy zdarza się, iż ich nabywcy (dalej jako: Nabywca) zgłaszają Spółce w późniejszym okresie czasu, ujawnioną wadę fizyczną (usterkę), którą Spółka w oparciu o obowiązujące przepisy prawa bądź udzieloną gwarancję obowiązana jest nieodpłatnie usunąć. W tym celu Spółka zleca usunięcie ww. wady innemu podmiotowi gospodarczemu (innym podmiotom gospodarczym; dalej ogólnie jako: Podmiot X), który w zależności od rodzaju wady usuwa ją poprzez wykonanie określonych prac o charakterze budowlanym lub budowlano-montażowym w zamian za należne mu z tego tytułu od Spółki wynagrodzenie. Owe prace są przekazywane przez Spółkę na rzecz Nabywcy w jej imieniu i na jej rachunek. Po wykonaniu zleconych prac Podmiot X wystawia na rzecz Spółki fakturę bądź rachunek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right