Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2017, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.55.2017.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.55.2017.1.MJ
Czy w związku z faktem, że w wyniku działu spadku, Wnioskodawcy przypadnie majątek o wartości przewyższającej wartość części spadku, odpowiadającą udziałowi, w jakiej dziedziczy Wnioskodawca, po stronie Wnioskodawcy wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2017 r. (data wpływu 1 sierpnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy w związku z faktem, że w wyniku działu spadku, Wnioskodawcy przypadnie majątek o wartości przewyższającej wartość części spadku, odpowiadającą udziałowi, w jakiej dziedziczy Wnioskodawca (u Wnioskodawcy wystąpi dodatnia różnica w stosunku do jego udziału w masie spadkowej), po stronie Wnioskodawcy wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy w związku z faktem, że w wyniku działu spadku, Wnioskodawcy przypadnie majątek o wartości przewyższającej wartość części spadku, odpowiadającą udziałowi, w jakiej dziedziczy Wnioskodawca, po stronie Wnioskodawcy wystąpi obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki Jawnej, powstałej z przekształcenia Spółki Cywilnej. Do stycznia 2017 r. Spółkę tworzyło 3 Wspólników Wnioskodawca oraz brat i ojciec Wnioskodawcy. W styczniu 2017 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy. Wkład zmarłego ojca Wnioskodawcy do Spółki (wyłącznie pieniężny), pochodził z majątku wspólnego ojca Wnioskodawcy i jego żyjącej żony (matki Wnioskodawcy), z którą zmarły przez całe życie pozostawał we wspólności majątkowej. Ojciec Wnioskodawcy posiadał 30% udziału w zyskach i stratach Spółki Jawnej. W umowie Spółki znajdują się postanowienia, że śmierć Wspólnika nie powoduje rozwiązania Spółki, która trwa nadal pomiędzy pozostałymi Wspólnikami, a spadkobiercy wchodzą do Spółki na miejsce zmarłego Wspólnika, (w takim wypadku powinni oni wskazać jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa, a dopóki to nie nastąpi, pozostali Wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw Spółki).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right