Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.09.2017, sygn. 0113-KDIPT3.4011.178.2017.2.SK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.178.2017.2.SK

Czy uzyskana przez Wnioskodawcę kwota nieprzekraczająca wartości przysługującego Jemu udziału we współwłasności, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2017 r. (data wpływu 5 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w wyniku zniesienia współwłasności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lipca 2017 r. został złożony do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w wyniku zniesienia współwłasności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 20 stycznia 2014 r. rodzice Wnioskodawcy przekazali Jemu i Jego siostrze w formie darowizny nieruchomość w postaci lokalu mieszkalnego, będącego wówczas przedmiotem ich własności. Umowa darowizny została sporządzona przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Na mocy wspomnianej umowy, Wnioskodawca wraz z siostrą stali się współwłaścicielami przedmiotowej w sprawie nieruchomości, każdy z nich w 1/2 części. Obecnie, tj. w 2017 r., Wnioskodawca wspólnie z siostrą zdecydowali, że chcą dokonać zniesienia wspomnianej wyżej współwłasności, co ma się dokonać w ten sposób, że siostra spłaci Wnioskodawcę i stanie się wówczas jedynym właścicielem przedmiotowej w sprawie nieruchomości. W celu oszacowania obecnej wartości lokalu mieszkalnego, Wnioskodawca wraz z siostrą zlecili sporządzenie fachowej wyceny biegłemu z listy prowadzonej przez Sąd Okręgowy .. Biegły ten wycenił wartość przedmiotowej w sprawie nieruchomości na 278 000 zł. Wnioskodawca wspólnie z siostrą zdecydowali, że wartość spłaty na Jego rzecz wyniesie dokładnie 50% tej kwoty, tj. 139 000 zł. Kwota, którą Wnioskodawca ma otrzymać nie wykracza zatem ponad Jego udział w nieruchomości, będącej przedmiotem Wnioskodawcy i siostry współwłasności (1/2 całości).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00