Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2017, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.177.2017.1.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.177.2017.1.AJ

w zakresie zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do przychodów z odsetek od sekurytyzowanych wierzytelności przysługujących od spółek osobowych (transparentnych podatkowo)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2017 r. (data wpływu 6 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do przychodów z odsetek od sekurytyzowanych wierzytelności przysługujących od spółek osobowych (transparentnych podatkowo) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego w odniesieniu do przychodów z odsetek od sekurytyzowanych wierzytelności przysługujących od spółek osobowych (transparentnych podatkowo).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

N. FIZ jest Niestandaryzowanym Sekurytyzacyjnym Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym (dalej: Wnioskodawca lub NSFIZ) działającym na podstawie ustawy z dnia 27 maj 2004 o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. 2014 poz. 157) (dalej: u.f.i). Wyłącznym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, zgodnie z przepisami u.f.i, jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Nabyte wierzytelności stanowią przedmiot aktywów natomiast realizacja praw z nich wynikających - dochodzenie tych wierzytelności - stanowi podstawowe źródło przychodów (dochodów) Wnioskodawcy. Obecnie Wnioskodawca nabywa sekurytyzowane wierzytelności, w których dłużnikami są inne podmioty niż spółki niemające osobowości prawnej lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że sekurytyzacją będą objęte także wierzytelności, w których dłużnikami będą także wskazane podmioty. Wnioskodawca nabywa także sekurytyzowane wierzytelności od innych funduszy inwestycyjnych. Wnioskodawca na podstawie umów o sekurytyzacyjny przelew wierzytelności wchodzi w prawa dotychczasowych wierzycieli (inicjatorów sekurytyzacji), stając się uprawnionym do żądania spełnienia świadczeń wobec pierwotnych dłużników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00