Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2017, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.178.2017.2.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.178.2017.2.MK

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2017 r. (data wpływu 13 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące dwa zdarzenie przyszłe.

W sierpniu 2012 r. Wnioskodawca wraz ze swoją partnerką zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca i jego partnerka są współwłaścicielami mieszkania w częściach równych. W umowie kredytowej obie osoby zostały określone jako współkredytobiorcy (bez określania udziału). W czerwcu 2015 r. Wnioskodawca i jego partnerka zawarli związek małżeński. W małżeństwie Wnioskodawcy obowiązuje wspólność majątkowa.

W dniu 22 marca 2017 r. Wnioskodawca otrzymał darowiznę od matki udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Umowa darowizny została sporządzona w formie aktu notarialnego i tego samego dnia została zgłoszona do urzędu skarbowego. Stroną umowy darowizny nie była żona Wnioskodawcy. W związku z nabyciem obdarowany nie poniósł żadnych kosztów.

W dniu 4 kwietnia 2017 r. Wnioskodawca sprzedał otrzymany w darowiźnie udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. W związku ze sprzedażą Wnioskodawca poniósł koszt w postaci nabycia usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Wydatek został udokumentowany fakturą wystawioną na Wnioskodawcę. W umowie sprzedaży ww. prawa wskazano, że między Wnioskodawcą a jego żoną obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej, przy czym przysługujący mu udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego stanowi jego majątek osobisty. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży Wnioskodawca planuje przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami. Bieżące spłaty rat (kwota kapitału wraz z odsetkami) dokonywane są ze wspólnego rachunku małżonków, bez wskazywania czy spłacającym jest Wnioskodawca czy jego żona. Małżonkowie chcą również dokonać większej jednorazowej spłaty kredytu hipotecznego we wrześniu 2017 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00