Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.09.2017, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.130.2017.3.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4010.130.2017.3.PS

Czy uzyskiwane przez Spółkę rolną potencjalne różnice" w przychodach pomiędzy kwotą uzyskaną z zawartych umów kontraktacji na zboże, w sytuacji w której fizyczna cena za zboże w okresie jej dostawy jest odpowiednio niższa lub wyższa, niż cena umówiona w roku poprzedzającym w ramach umowy kontraktacji, stanowią odpowiednio przychody z działalności rolniczej oraz koszty uzyskania przychodów z działalności rolniczej?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2017 r. (data wpływu 11 lipca 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 lipca 2017 r. (data wpływu 31 lipca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie skutków podatkowych w związku z zawieranymi umowami kontraktacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lipca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 25 lipca 2017 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości uznania uzyskiwanych przychodów i ponoszonych kosztów z tytułu sprzedaży kontraktów terminowych za przychody i koszty działalności rolniczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polską spółką prawa handlowego (dalej jako Spółka rolna), która zamierza prowadzić działalność rolniczą polegającą na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw (zbóż). Działalność w zakresie sprzedaży zbóż z własnych upraw charakteryzuje się dużą zmiennością cen, które są uzależnione przede wszystkim od panującej koniunktury na rynku.

Celem zabezpieczenia potencjalnego spadku cen, Wnioskodawca zastanawia się nad zawarciem umów kontraktacji - w roku poprzedzającym rok, w którym ma zostać dostarczone zboże, Spółka rolna umawiałaby się na stałą i niezmienioną w zależności od uwarunkowań rynkowych w przyszłości cenę za zboże. Bez względu na koniunkturę w roku dostawy zboża, Wnioskodawca otrzymywałby określoną, umówioną w roku poprzedzającym cenę za zboże. W momencie dostawy zboża w roku następującym po roku, w którym została zawarta umowa kontraktacji, średnia cena rynkowa za zboże może być inna niż cena w umowie kontraktacji - zatem zarówno niższa, jak i wyższa niż cena, za którą zboże sprzedałby Wnioskodawca, zgodnie z zawartą umową. W konsekwencji, Spółka rolna zawierając umowę kontraktacji mogłaby zyskać w momencie, w którym oferowana cena za zboże w momencie dostawy, tj. w roku następującym po roku, w którym została zawarta umowa kontraktami byłaby niższa, niż kwota umówiona w ramach kontraktacji lub stracić w sytuacji, w której oferowana cena za zboże w momencie dostawy byłaby wyższa niż cena za zboże umówiona w ramach kontraktacji. Umowy kontraktami są powszechnie wykorzystywanym mechanizmem zabezpieczenia ceny na zmiennym rynku sprzedaży zbóż.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00