Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2017, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.159.2017.1.DP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.159.2017.1.DP
Konsekwencje połączenia spółek
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza,że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2017 r. (data wpływu 30 czerwca2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- konsekwencji podatkowych połączenia Spółki z innymi spółkami kapitałowych oraz przejęcia ich majątku jest prawidłowe;
- konsekwencji podatkowych połączenia Spółki ze spółkami komandytowymi oraz przejęcia ich majątku jest nieprawidłowe;
- rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu otrzymania majątku przejmowanych spółek komandytowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych jakie mogą wystąpić po stronie spółki kapitałowej, która połączy się i przejmie majątek innych spółek kapitałowych oraz spółek osobowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Q. jest podatnikiem CIT i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wspólnik). Obecnie planowane jest połączenie Q. z innymi spółkami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej. Połączeniu z Q. podlegać będą spółki komandytowe, w których komandytariuszem jest Wspólnik, z kolei komplementariuszami są spółki z o.o., w których Wspólnik posiada 100% (dalej: Komplementariusze) oraz Komplementariusze. Połączeniu podlegać będą również inne spółki z o.o. (jedna lub więcej), w których Wspólnik posiada 100% udziałów (niebędące Komplementariuszami) dalej: Spółki Kapitałowe.
Połączenie nastąpi w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. u. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH) poprzez przejęcie przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą), Spółek Komandytowych, Komplementariuszy oraz Spółek Kapitałowych. W wyniku połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego Spółek Komandytowych, Komplementariuszy oraz Spółek Kapitałowych, których majątek zostanie przeniesiony na Q.. Ponadto, na skutek połączenia, kapitał zakładowy Q. zostanie podwyższony poprzez utworzenie nowych udziałów. Nowe udziały zostaną objęte przez Wspólnika jako dotychczasowego:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right