Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2017, sygn. 0461-ITPP2.4512.45.2017.1.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0461-ITPP2.4512.45.2017.1.RS
Miejsce świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na remoncie maszyny papierniczej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2017 r. (data wpływu 16 stycznia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na remoncie maszyny papierniczej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 stycznia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na remoncie maszyny papierniczej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, będący polskim podatnikiem podatku od towarów i usług, który nie posiada siedziby ani stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej na Litwie, wykonał usługę polegającą na remoncie maszyny papierniczej. Remontowana maszyna papiernicza znajdowała się i znajduje na Litwie; tam też fizycznie wykonywano prace remontowe. Maszyna papiernicza posadowiona jest w budynku papierni (hali fabrycznej). Konstrukcja (rama) maszyny zamocowana była i pozostaje trwale do płyt fundamentowych. Do ram zamocowane są elementy ruchome, takie jak: wałki, napinacze, taśmy, regulatory, cylindry, nawijaki, itd. W ramach usługi remontowej Wnioskodawca wymieniał wałki, napinacze, regulatory w części suszącej maszyny papierniczej.
Należy dodać, że choć aktualnie, jak i w czasie wykonywania usług remontowych, maszyna jest trwale (stabilnie) przymocowana do fundamentu, jest oczywiście potencjalnie możliwa dyslokacja tej i jej podobnych maszyn papierniczych, to jest jej demontaż, załadunek i przewóz do innej lokalizacji, a następnie ponowny montaż i instalacja w innymi budynku (hali) papierni. Elementy maszyn nie są posadowione bezpośrednio na fundamencie, lecz na płytach stalowych, które z kolei zakotwione są w fundamencie szpilkami wklejonymi w fundament i przylegają do tzw. podlewki (podkładu) stabilizującej. Do tych płyt są przykręcane elementy maszyny. W momencie demontażu elementy maszyn odkręca się od płyt, natomiast same płyty (które nie stanowią po dłuższej eksploatacji istotnej wartości i nie ma sensu ich przenosić) pozostawia się, a na nowym miejscu montażu osadza się nowe płyty. Jedynie zatem te płyty stalowe wymienia się, cała reszta nie powinna doznawać żadnego szwanku. Tego typu procesy są kosztowne i złożone technicznie, niemniej technicznie wykonalne i wykonywane. Co do zasady, przy prawidłowym prowadzeniu takich czynności, nie skutkują one zniszczeniem czy uszkodzeniem elementów maszyny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right