Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2017, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.107.2017.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.107.2017.1.MC
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2017 r. (data wpływu 17 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 30 czerwca 2017 r. (data wpływu 7 lipca 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Sp. z o.o. (zwana dalej Spółka) prowadzi działalność, której zasadniczym przedmiotem jest naprawa i regeneracja części maszyn.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka nabywa i będzie nabywać od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na terenie Republiki Czeskiej, niemającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby ani zarządu (dalej: Kontrahent zagraniczny), usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów oraz usług polegające na wyszukiwaniu klientów na terenie Republiki Czeskiej i informowaniu ich o ofercie Spółki, przygotowywaniu koniecznych kalkulacji na uzyskane zapytania oraz dokumentacji, obsługiwaniu klientów Spółki na terenie Republiki Czeskiej, raportowaniu o wykonanych oraz planowanych pracach.
Za wykonaną pracę Kontrahent zagraniczny dostaje przelewem wynagrodzenie składające się z części stałej ryczałtowej oraz części zmiennej, prowizyjnej.
W stosunku do niektórych dochodów Spółka dokonując wypłat należności na rzecz Kontrahenta zagranicznego jest obowiązana, jako płatnik, pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, przy czym zastosowanie stawki zryczałtowanego podatku dochodowego uzależnione jest od zapisów wynikających z umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska oraz Republika Czeska. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Oznacza to, że Spółka, aby móc nie pobrać podatku u źródła obowiązana jest dysponować certyfikatem rezydencji podatkowej Kontrahenta zagranicznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right