Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.99.2017.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.99.2017.1.MM

Czy transakcję jednorazową stanowi wartość ziół zakupionych w ciągu jednego dnia od jednego rolnika, bądź zbieracza, czy łączna wartość ziół skupionych w tym dniu od różnych osób dostawców ziół? Jak powyższe pytanie odnieść do okresu rozliczeniowego miesiąca, w którym taki skup trwa czasem kilka dni? Jak traktować transakcję gotówkową, gdy ten sam rolnik (czego nie można przewidzieć) dostarczy w ciągu jednego roku parę małych partii ziół, a zsumowana wartość tych dostaw przekroczy 15 000 zł w roku? Jak Wnioskodawca ma rozumieć wartość jednorazowej transakcji w przypadku Jego działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2017 r. (data wpływu 10 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania art. 22p ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 maja 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie obrotu ziołami. Firma Wnioskodawcy Gospodarstwo opodatkowana jest podatkiem dochodowym liniowym i podatkiem VAT (prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz niezbędne ewidencje VAT). Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest uprawa własna ziół, skup od rolników plantatorów ziół, zbieraczy ziół dziko rosnących, a następnie sprzedaż hurtowa ziół w 80% na rynek wewnątrzwspólnotowy. Skup ziół jest sezonowy w zależności od zapotrzebowania na określony asortyment oraz bardzo zróżnicowany pod względem ilości ziół i dostawców. Niektóre partie ziół skupowane są na faktury VAT-RR (płatne przelewem bankowym), a niektóre kupowane są od rolników i zbieraczy za gotówkę (dokumentowane dowodami wewnętrznymi). Wnioskodawca nie zawiera umów ramowych z potencjalnymi dostawcami ziół, tylko doraźnie poszukuje potrzebnych asortymentów w zależności od zapotrzebowania odbiorców. Przy zakupie ziół Wnioskodawca zawiera ustne umowy z rolnikami i zbieraczami. Zdarza się, że w ciągu jednego dnia kupuje on różnych dostawców (nawet kilkunastu) różne zioła, płacąc gotówką każdemu z nich kwotę mniejszą niż 15 000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00