Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.07.2017, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.101.2017.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.101.2017.1.AW

Brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości. Kwestia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie nieruchomości bezprzedmiotowa

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 maja 2017 r. (data wpływu 26 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna (dalej: Spółka) oraz spółki od niej zależne zawarły i zarejestrowały Umowę o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) w rozumieniu przepisów UPDOP. Zgodnie z tą umową Spółka została wyznaczona na spółkę reprezentującą PGK w zakresie obowiązków wynikających z UPDOP oraz Ordynacji podatkowej.

Obecnie jedna ze spółek wchodzących w skład PGK, w związku z brakiem możliwości sprzedaży dotychczas użytkowanych, a obecnie zbędnych w jej działalności nieruchomości, tj. gruntów własnych bądź w wieczystym użytkowaniu (stanowiących głównie drogi, place), planuje ich przekazanie na rzecz gminy. Przekazanie zostanie dokonane nieodpłatnie, zgodnie z regulacjami art. 9021 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż Przez umowę przekazania nieruchomości jej właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę albo na Skarb Państwa własność nieruchomości. Zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego sygn. akt III CZP 81/13 z 13 grudnia 2013 r. przekazanie nieruchomości w trybie art. 902 obejmuje również wyzbycie się prawa do gruntów będących w wieczystym użytkowaniu przekazującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00