Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2017, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.114.2017.1.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.114.2017.1.PS

w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2017 r. (data wpływu 7 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

  1. Spółka ma dwóch wspólników, którzy w kapitale zakładowym posiadają łącznie 100% udziałów. Spółka od początku istnienia sukcesywnie, na podstawie uchwał Zgromadzenia Wspólników, przeznaczała zysk netto na poczet kapitału zapasowego.Ze względu na potrzebę utrzymania płynności finansowej, spółka przeniosłaby na wspólników prawo własności wyodrębnionych geodezyjnie części nieruchomości (grunt), których wartość rynkowa nie przekraczałaby kwoty zobowiązania Spółki wobec wspólników z tytułu zysku przeznaczonego do podziału. Na koniec 2016 r. Spółka dysponuje niepodzielonym zyskiem z lat ubiegłych, zgromadzonym na kapitale zapasowym, który po rozwiązaniu uchwałą Zgromadzenia Wspólników nie zostanie wypłacony w formie dywidendy pieniężnej, lecz Zgromadzenie zamierza podjąć uchwałę o wypłacie zysku na rzecz wspólników w formie dywidendy rzeczowej, poprzez przeniesienie na wspólników własności części nieruchomości Spółki.Podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej nie jest sprzeczne z postanowieniami umowy Spółki, albowiem § 16 umowy Spółki stanowi, iż Zgromadzenie wspólników decyduje o sprawach:(m.in.)- podziału zysku bilansowego i określenia sposobu pokrycia strat.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00