Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2017, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.180.2017.1.SR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.180.2017.1.SR

Opodatkowanie opłat uiszczanych przez franczyzobiorców na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wcześniejszego wypowiedzenia przez franczyzobiorcę umowy franczyzowej oraz obowiązek dokumentowania ww. zdarzenia fakturą VAT

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2017 r. (data wpływu 5 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania opłat uiszczanych przez franczyzobiorców na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wcześniejszego wypowiedzenia przez franczyzobiorcę umowy franczyzowej oraz braku obowiązku dokumentowania ww. zdarzenia fakturą VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania opłat uiszczanych przez franczyzobiorców na rzecz Wnioskodawcy z tytułu wcześniejszego wypowiedzenia przez franczyzobiorcę umowy franczyzowej oraz braku obowiązku dokumentowania ww. zdarzenia fakturą VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik zarejestrowany podatnik podatku od towarów usług prowadzi działalność gospodarczą w branży gastronomicznej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik zawiera, nienazwane wg prawa cywilnego umowy franczyzowe, na mocy których jako franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcom za wynagrodzeniem swoje know-how w formie podręcznika operacyjnego oraz informacji przekazywanych osobiście oraz upoważnia ich do korzystania ze znaku towarowego, a także świadczy usługi bieżącego wsparcia przy prowadzeniu działalności przez franczyzobiorców. Umowa normuje szereg postanowień umownych prawa i obowiązki stron, w tym zasady bieżącej współpracy gospodarczej. W szczególności, jednym ze świadczeń uiszczanych co miesiąc przez franczyzobiorcę na rzecz Podatnika jest opłata franczyzowa określona w umowie w kwocie stałej lub wyliczanej arytmetycznie, w sposób wskazany w umowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00