Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2017, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.76.2017.2.AWA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.76.2017.2.AWA

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości drogowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2017 r. (data wpływu 3 kwietnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 czerwca 2017 r. (data wpływu 6 czerwca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości drogowych jest prawidłowe. 

UZASADNIENIE

W dniu 3 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości drogowych. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 czerwca 2017 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest współwłaścicielem nieruchomości (drugim współwłaścicielem jest brat Zainteresowanego). Wnioskodawca oraz jego brat nabyli nieruchomości częściowo w roku 1982 na skutek spadkobrania po zmarłym ojcu, a częściowo w roku 1984 na mocy umowy o przekazaniu gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturę. Na mocy tej umowy Wnioskodawcy nieruchomości przekazała matka.

W datach przejęcia prawa własności, nieruchomości oznaczone były jako R rola. Następnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wszystkie nieruchomości, będące współwłasnością Wnioskodawcy, zostały przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Od początku lat 90 XX wieku nieruchomości nie były wykorzystywane rolniczo, a ze względu na rozległą powierzchnię zostały w nich wydzielone działki budowlane oraz drogi niezbędne do skomunikowania ich z drogami głównymi.

W latach 90 XX wieku oraz na początku XXI wieku (lata 2002-2004) nieruchomości te zostały zbyte osobom fizycznym, albowiem na mocy umowy z Developerem wybudował on na nich osiedle szeregowych budynków mieszkalnych. W ramach inwestycji Deweloper na swój koszt urządził także nieruchomości drogowe wykładając je kostką brukową. Nieruchomości drogowe nie zostały objęte transakcją zbycia. Do dnia dzisiejszego pozostają one de nomine własnością Wnioskodawcy i jego brata. Od momentu ich wydzielenia z przeznaczeniem ich pod drogi Zainteresowany, ani jego brat, jako współwłaściciele, nie czynili na te nieruchomości żadnych nakładów finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00