Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.21.2017.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.21.2017.1.PK

Rozpoznanie importu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 marca 2017 r. (data wpływu 28 marca 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania importu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce, posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest transport międzynarodowy.

W związku z posiadaniem rozbudowanej floty pojazdów Wnioskodawca działa na podstawie umowy współpracy ze swoim głównym odbiorcą będącym spedytorem - holenderską Spółką. Holenderska Spółka jest podmiotem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski i nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce

Na podstawie zawartej umowy współpracy część kosztów związanych z transportem i poniesionych poza granicami Polski jest refakturowana przez Holenderską Spółkę na Wnioskodawcę (paliwo, palety, koszty zabezpieczenia załadunku, opłaty drogowe, kary, koszty naprawy pojazdów, koszty zakupu części samochodowych).

Pracownicy Spółki świadcząc usługi transportowe za granicą muszą zaopatrywać się w paliwo. Każdy pracownik posiada kartę paliwową w sieci EDC i tankuje paliwo tylko bezpośrednio do baku samochodu rozliczając się za nie bezgotówkowo. Paliwo jest zużywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jego zużycie następuje bezpośrednio po zatankowaniu. Paliwo nie jest także przewożone do Polski w celu jego sprzedaży. EDC wystawia fakturę na Holenderską Spółka za paliwo zakupione przez pracowników Wnioskodawcy. Holenderska Spółka na podstawie tej faktury dokonuje odliczenia podatku VAT i zgodnie z prawem holenderskim wykazuje tą transakcję jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Następnie dokonuje refaktury tego paliwa na Wnioskodawcę opodatkowując transakcję podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00