Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2017, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.82.2017.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.82.2017.1.AP

Określenie źródła przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu lokali mieszkalnych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2017 r. (data wpływu 19 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów uzyskiwanych z tytułu najmu lokali mieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 kwietnia 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży palet i elementów drewnianych do palet. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dochód z działalności gospodarczej rozlicza na zasadach podatku liniowego. Wnioskodawca w 2013 r. zakupił 7 samodzielnych lokali mieszkalnych w kompleksie apartamentów nad morzem (4 lokale zakupił w sierpniu 2013 r. i 3 lokale w listopadzie 2013 r.). Lokale te Wnioskodawca zakupił jako osoba prywatna, nie zostały one ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej nie zamierza wynajmować nieruchomości. Zakupione lokalne nie stanowią składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. W związku z tym, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, odliczył podatek VAT naliczony ujmując go w deklaracji VAT-7 w pozycji nabycie towarów i usług pozostałych. Powyższe lokale Wnioskodawca zamierza wynajmować co najmniej 10 lat. Wynajem lokali jest co miesiąc dokumentowany fakturą dla stałego najemcy, z wykazaną stawką 8% VAT, jako najem krótkotrwały. Wszystkie zakupione apartamenty Wnioskodawca wynajął firmie zewnętrznej, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Najemca w ramach umowy najmu jest uprawniony do dalszego podnajmu przedmiotu umowy. Najemca podnajmuje te apartamenty w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, opisanej w PKWiU 55.10.10.0 (usługi w zakresie noclegów i usługi towarzyszące świadczone przez hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe). Z tytułu najmu najemca uiszcza na konto Wnioskodawcy miesięczny czynsz w stałej wysokości. Kwota czynszu zawiera podatek VAT 8%. Co miesiąc Wnioskodawca wystawia najemcy fakturę za najem apartamentów. Fakturę wystawia jako osoba prywatna. Podatek należny z tytułu najmu wykazuje co miesiąc w deklaracji VAT-7, łącząc to z podatkiem należnym i naliczonym wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej. Przychody uzyskane z powyższego źródła Wnioskodawca zaliczył do przychodów osiąganych z najmu prywatnego. Wnioskodawca w ustawowym czasie oświadczył, że najem prywatny będzie rozliczał w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z przeprowadzonej przez Wnioskodawcę analizy interpretacji podatkowych wynikają różne stanowiska, które wzajemnie się wykluczają w zakresie prawidłowej kwalifikacji opisanego źródła przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00