Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2017, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.143.2017.1.LZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.143.2017.1.LZ

W zakresie skutków podatkowych wypłacenia na podstawie wyroku sądowego odsetek od wypłaconego odszkodowania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2017 r. (data wpływu 5 maja 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia na podstawie wyroku sądowego odsetek od wypłaconego odszkodowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2017 r. wpłyną do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłacenia na podstawie wyroku sądowego odsetek od wypłaconego odszkodowania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest 42 - letnim mężczyzną. W wieku 35 lat Wnioskodawca dostał dwustronnego udaru, ciało było całe sparaliżowane. Dziś po 7 latach, Wnioskodawca nie chodzi, nie mówi, funkcjonuje tylko dzięki codziennej pomocy matki. Jak stwierdził ZUS Wnioskodawca jest nie zdolny do samoegzystencji. Jednocześnie w 2014 r. Wnioskodawca wygrał sprawę ze szpitalem, który poprzez swoje zaniedbanie czy inne czynności doprowadził u Niego do rozległego udaru. W 2014 r. Wnioskodawca otrzymał od kancelarii obsługującej sprawę część kwoty dotyczącej wyroku. Wnioskodawca nie miał pojęcia, ani żadnej informacji, że tam są odsetki od wyroku. Jednak nawet jeśli Wnioskodawca by wiedział nic by to dla Niego nie znaczyło. Wnioskodawca rozumie, że nieznajomość prawa jest Jego winą, lecz nie co dziennie otrzymuje odszkodowanie. Jednocześnie szpital odwołał się, skutkiem czego był kolejny wyrok, w styczniu 2016 r. skutkiem którego sąd odebrał odszkodowanie żonie i małemu synkowi Wnioskodawcy. Odszkodowanie Wnioskodawcy pozostało nie zmienione. W tym też roku Wnioskodawca otrzymał dwie kolejne transzę odszkodowania. Wnioskodawca zaufał kancelarii i wszelkie pieniądze z odszkodowania przechodziły przez nich. Zawsze przy opisie przelewu takiej transzy był opis, że jest to realizacja wyroku sądowego. W 2017 r. Wnioskodawca otrzymał ostatnią transze i gdy Wnioskodawca zaczął wypytywać czy sprawa" jest w pełni rozliczona ze szpitalem, kancelarią czy państwem został zaskoczony stwierdzeniem, że od odsetek powinien odprowadzić podatek dochodowy. Po czym dopiero wtedy Wnioskodawcy przesłano mailem kwoty odsetek płacone razem z kwotą główną w latach 2014-2017. Wnioskodawca posiada umowę z kancelarią, która reprezentuje w tej sprawie i pewnie nie musiała informować o konieczności płacenia podatku od odsetek. Wnioskodawca prosi o ustosunkowanie się indywidualnie do Jego prośby by uznać odsetki od odszkodowania jako składową odszkodowania. Wnioskodawca wie, że interpretacje są rożne i zależą od indywidualnej sprawy. W porównaniu do czasu przed udaru obecnie życie Wnioskodawcy to wegetacja. Wnioskodawca stracił żonę, która odeszła i samotnie wychowuje syna. Wnioskodawca obecnie nie jestem w stanie sam funkcjonować, nawet złożyć własnoręcznie zapytanie. Może On tylko nieudolnie się podpisać jedyną ręką, która funkcjonuje jako tako. Całość stwierdzeń Wnioskodawcy potwierdza załączona opinia sądowo-lekarska wykonana przez biegłego lekarza sądowego - specjalistę z zakresu rehabilitacji medycznej. W opinii tej uwzględnione zostały również potrzeby rehabilitacyjne. Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje leczenia rehabilitacyjnego dla takich pacjentów przez cały rok. Wnioskodawca potrzebuje takiej rehabilitacji codziennie - około 4 godzin dziennie. Odpłatna rehabilitacja domowa jest kosztowna, dlatego też środki pozyskane od szpitala tytułem odszkodowania Wnioskodawca poświęca w całości na rehabilitację i jako taką egzystencję każdego dnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00