Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.05.2017, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.1.2017.1.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.1.2017.1.MK

zwolnienie od akcyzy dla energii elektrycznej zużywanej w procesach metalurgicznych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 marca 2017 r. (data wpływu 10 marca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Z. z siedzibą w B. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest jedynym w Polsce, w pełni zintegrowanym (tj. realizującym procesy od pozyskania rudy we własnej kopalni aż do wytworzenia metali i ich stopów w hucie) producentem najwyższej jakości cynku elektrolitycznego. W ramach realizacji strategii biznesowej, Wnioskodawca planuje, że będzie prowadzić działalność w postaci odzysku odpadowych materiałów cynkonośnych w tzw. procesie przewałowym. W efekcie tego procesu powstawać będzie koncentrat cynkowy (surowy tlenek cynku), z którego następnie wytwarzany będzie cynk lub stopy cynku. Taka strategia biznesowa, polegająca na opieraniu się w coraz większym stopniu o odpadowe materiały cynkonośne, jest w istotnej mierze powodowana wyczerpywaniem się dostępnych dla Wnioskodawcy złóż rudy cynkowo-ołowiowej w Polsce i koniecznością przestawienia się Spółki na pozyskiwanie w coraz większej ilości koncentratu z innych źródeł aniżeli, jak to jest obecnie, przede wszystkim na bazie koncentratu ze złóż rudy cynku i ołowiu pozyskiwanej we własnej kopalni.

Wykorzystywana przez Spółkę technologia polegać będzie na równoległym przerobie w procesie przewałowym dwóch rodzajów odpadowych materiałów cynkonośnych, o różnym składzie chemicznym (co przekłada się na inną postać wzbogaconego materiału metalonośnego). Pierwszą grupę odpadów cynkowych podlegających procesowi odzysku prowadzonemu przez Spółkę stanowić będą szlamy z hydrometalurgii cynku (w tym będące odpadem po ługowaniu utlenionych koncentratów cynkowych), szlamy z oczyszczalni wód przemysłowych, szlamy z oczyszczalni ścieków kwaśnych oraz inne szlamy. Drugą grupę przerabianych odpadów stanowić będą pyły stalownicze powstające w stalowniach w wyniku przetopu w piecach elektrycznych ocynkowanego złomu stalowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00