Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2017, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.20.2017.1.WRZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4011.20.2017.1.WRZ

określanie stawki ryczałtu dla działalności wytwórczej o charakterze artystycznym

NTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 4 kwietnia 2017 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP w tym samym dniu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów dla wskazanych we wniosku usług związanych z wynajmem nieruchomości, o których mowa we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów dla wskazanych we wniosku usług związanych z wynajmem nieruchomości, o których mowa we wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osobą pracującą na etacie. Pozostaje w związku małżeńskim, objętym małżeńską współwłasnością majątkową. Posiada bądź współposiada kilka nieruchomości - we wszystkich przypadkach są/będą to lokale mieszkalne. Nieruchomość nr 1 należy do jej majątku osobistego. Została przez nią nabyta przed ślubem i służyła jej do celów mieszkalnych. Po ślubie zamieszkała w niej razem z mężem. Po nabyciu większego lokalu mieszkalnego nieruchomość stała się pusta. Ponieważ Wnioskodawczyni i jej mąż nie mogli zdecydować się co do jej dalszego przeznaczenia (sprzedać, pozostawić dzieciom itp.) mieszkanie to w 2012 r. Wnioskodawczyni wynajęła, korzystając z usług pośrednika, który załatwia za nią wszelkie formalności związane z procedurą najmu (wyszukanie lokatora, formalności prawne, ewentualne remonty, rozliczenia z lokatorem). Pozostałe nieruchomości posiada we współwłasności z mężem, w chwili obecnej powstaje kolejna nieruchomość poprzez adaptację strychu. Decyzją małżonków, Wnioskodawczyni została wskazana do rozliczeń podatkowych związanych z wynajmem tych nieruchomości. I tak: Nieruchomość nr 2 zakupiona na kredyt została wynajęta 1 stycznia 2016 r. w sposób długoterminowy osobie prawnej na biuro. Nieruchomość nr 3 zakupiona na kredyt wynajmowana jest od miesiąca styczeń 2016 r. (pierwszy dochód 17 stycznia 2016 r.) - krótkoterminowo, za pośrednictwem firm pozyskujących klientów. Nieruchomość nr 4 - uzyskiwana obecnie poprzez adaptację strychu wynajmowana będzie także krótkoterminowo, za pośrednictwem firm pozyskujących klientów. Rozpoczynając najem nieruchomości nr 1 Wnioskodawczyni wybrała w Urzędzie Skarbowym opodatkowanie ryczałtowe 8,5% i to opodatkowanie zachowane zostało dla wynajmu kolejnych mieszkań. Zachodzi wątpliwość, czy w przypadku wynajmu kilku nieruchomości (3-4) mieszkalnych przychody z najmu pozostaną, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktowane, jako przychody z najmu prywatnego, upoważniające do wyboru 8,5% stawki ryczałtu ewidencjonowanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00